Πόλο: Εκκίνηση με νίκη για τις Νεάνιδες, 18-6 την Βραζιλία στο Βελιγράδι

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. 2000), επικρατώντας της αντίστοιχης της Βραζιλίας με 18-6.

Το σύνολο του Κώστα Δήμου έδειξε από την αρχή την ανωτερότητά του αγωνιστικά και έφτασε σε μια εύκολη νίκη, ξεκινώντας με το δεξί στον όμιλο. Οι Ελληνίδες διεθνείς προηγήθηκαν με 3-0 στην πρώτη περίοδο, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 7-2 στο ημίχρονο.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ελλάδα να σφραγίζει την επικράτησή της και τις Νίνου Ειρήνη και Μυριοκεφαλιτάκη να πετυχαίνουν από έξι τέρματα.

Οκτάλεπτα: 3-0, 4-2, 6-4, 5-0

Ελλάδα (Κώστας Δήμου): Μυριοκεφαλιτάκη 6, Φουντωτού, Λούδη 1, Νίνου Ε. 6, Κανετίδου, Δούλη, Κοντονή 3, Αρχοντάκη, Γιαννακέα, Μπιτσάκου, Νίνου Π. 1, Κατσίμπρη 1, Γιαννοπούλου.