Πόλο: Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Θρύλου

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στον τελικό του LEN Trophy Γυναικών, γνωρίζοντας την ήττα με 11-13 από την ουγγρική Ντουναϊβάρος στο Mαταρό της Ισπανίας και κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη αγωνίστηκε για το τέταρτο ευρωπαϊκό τρόπαιο και το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ιδιαίτερα έντονο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από τέσσερα τέρματα.

Στη δεύτερη περίοδο η Ντουναϊβάρος πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 7-5, το οποίο ανέβασε σε 8-5 στις αρχές της τρίτης. Οι «ερυθρόλευκες» παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν προσωρινά, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 9-9, λίγο πριν την εκπνοή της περιόδου.

Η Γκάρντα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ντουναϊβάρος, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου με την Έγκενς, όμως η Τσουκαλά παραχώρησε πέναλτι (αποβλήθηκε με αντικατάσταση) και οι Ουγγαρέζες πήραν ξανά το προβάδισμα.

Ο πρωταθλητής Ελλάδος δεν εκμεταλλεύτηκε την αποβολή της Τσίγκλερ για να ισοφαρίσει και έτσι η Ντουναϊβάρος πέτυχε το 12-10. Η Έμολο μείωσε και πάλι με τρία λεπτά να απομένουν, αλλά το τέρμα της Γκουρισάτι έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες της ομάδας του Παυλίδη για νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 13-11.

Στον μικρό τελικό, η διοργανώτρια Ματαρό νίκησε με 11-8 την Πάντοβα και κατέκτησε την 3η θέση του τουρνουά.