Premier League: Τριάρα στην Γιουνάϊτεντ και στον Μουρίνιο η μαγική Τότεναμ

Σε ένα γήπεδο που αποτελεί τον απόλυτο εφιάλτη της, η Τότεναμ σάρωσε τα πάντα στο «Ολντ Τράφορντ» (0-3) και γέμισε εφιάλτες την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον Ζοσέ Μουρίνιο.

Ναι, είναι τρελό, αλλά από τη εξέδρα των φιλονουμένων ακουγόταν το περιπαικτικό σύνθημα «You are getting sacked in the morning» αφιερωμένο στον Ζοσέ Μουρίνιο. Σε απλά ελληνικά; Απολύεσαι αύριο το πρωί.

Πριν καν τελειώσει το παιχνίδι στο «Ολντ Τράφορντ», οι οπαδοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχαν γεμίσει από άδεια κόκκινα καρεκλάκια το γήπεδο που μετετράπη από Θέατρο των ονείρων σε Θέατρο των εφιαλτών.

Σε ένα ιστορικό βράδυ που μπορεί να αλλάξει την ιστορία των δύο ομάδων, η Τότεναμ με ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο διέλυσε με 0-3 τους «κόκκινους διαβόλους» και έδειξε ότι φέτος δεν τρέμει στα ντέρμπι, κάτι που την βάζει πια στο γκρουπ των ισότιμων διεκδικητών για την κατάκτηση του τίτλου.

Και να φανταστεί κανείς ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το πιο παραγωγικό παιχνίδι των τελευταίων μηνών. Με νέο λουκ (3-5-1-1) και τον Άντερ Ερέρα σε ρόλο αμυντικού, η ομάδα του Μουρίνιο κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, είχε ενέργεια, 10 τελικές, σημαντικές κλασικές ευκαιρίες και περιόρισε την Τότεναμ σε παθητικό ρόλο. Κι όμως δεν πήρε τίποτα από αυτό. Πιο χαρακτηριστική φάση της διαλυμένης ψυχολογίας, αυτή του 16ου λεπτού, όταν ο Λουκάκου μετά από δώρο του Ρόουζ, πέρασε και τον Γιορίς, αλλά πλάσαρε άουτ σε κενή εστία! Ο Γάλλος τερματοφύλακας είδε το σουτ από τον Φρεντ (30’) να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ λίγο αργότερα έβγαλε με υπερένταση φαλτσαριστό σουτ του Πογκμπά.

Κι εκεί που τα πάντα μύριζαν εύκολη κόκκινη επικράτηση (με τον Ποκετίνο στον πάγκο, η Τότεναμ δεν είχε καν σκοράρει στο Ολντ Τράφορντ), το φύλλο γύρισε. Οι Λονδρέζοι προσαρμόστηκαν στην τακτική έκπληξη του Μουρίνιο και το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία ραψωδία των «σπιρουνιών».

Μετά από δύο προειδοποιητικές βολές με Λούκας και Κέιν, η τρίτη ήταν και η φαρμακερή με τον Κέιν με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ να κάνει το 0-1 (50’).

Η ψυχολογία των παικτών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπεσε στα Τάρταρα και δύο λεπτά αργότερα με δηλητηριώδη κόντρα, ο Έρικσεν σέρβιρε στον Λούκας, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πολιορκούν με άσφαιρα πυρά και κάθε φάση πίσω έμοιαζε με εφιάλτη. Ο Λίντελοφ δώρισε το 0-3 στον Άλι (66’), όμως εκείνος αστόχησε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σουηδός ξανά πρόσφερε το γκολ στο πιάτο στον Χάρι Κέιν που δεν ήταν ψύχραιμος.

Η είσοδος του Αλέξις Σάντσες δεν άλλαξε τίποτα στο γήπεδο, με την Τότεναμ να δίνει την χαριστική βολή έξι λεπτά πριν το τέλος, με τον Λούκας να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να «εκτελεί» τον Ντε Χέα για το 0-3.

Εφεξής, τίποτα δεν θα είναι ίδιο. Ούτε για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που βρίσκεται ήδη στο -6 από την κορυφή, ούτε για την Τότεναμ που με το πειστικό τρία στα τρία βλέπει αλλιώς το μέλλον.