Ποδόσφαιρο: Την ανατροπή της χρονιάς με Γιουνές ο Αρης!

Μυθική ανατροπή για τον Άρη που με δύο γκολ του Γιουνές σε διάστημα 78 δευτερολέπτων στο 93′ και το 94′ έφυγε νικητής με 2-1 από το «Γεντί Κουλέ» κόντρα στον ΟΦΗ!

Απίστευτο ματς, απίστευτες συγκινήσεις, απίστευτη ανατροπή στο «Γεντί Κουλέ». Ο ΟΦΗ τυχερός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκε βλέποντας τον Άρη να έχει δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες, με τους «κίτρινους» από την πλευρά τους να κάνουν επική ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Ο Γιουνές με δύο γκολ που πέτυχε μέσα σε ένα λεπτό, έδωσε το σπουδαίο τρίποντο στους Θεσσαλονικείς που έφτασαν τους 18 βαθμούς και είναι μαζί με τον Παναθηναϊκό και την Ξάνθη στην 4η θέση. Οι Κρητικοί από την πλευρά τους παρέμειναν στους 7 και την προτελευταία θέση και συνεχίζουν να προβληματίζουν με τις εμφανίσεις τους.

Σχεδόν τίποτα στο πρώτο μέρος

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο, ένα ημίχρονο που δεν απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί τραγικό, καθώς οι ΟΦΗ και Άρης δεν έκαναν ουσιαστικά τίποτα. Οι Κρητικοί αρχικά είχαν τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν στην εστία του Κουέστα, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν χάσει την μία ευκαιρία που έγινε, όταν ο Γκαρσία από καλή θέση έκανε κακό πλασέ.

Απίστευτες συγκινήσεις στο δεύτερο

Και έτσι φτάσαμε στο δεύτερο ημίχρονο όπου και φάνηκε για ακόμα μία φορά γιατί λένε το ποδόσφαιρο βασιλιά των σπορ. Γιατί πολύ απλά, μπορεί να μας προσφέρει συγκινήσεις που δύσκολα το κάνουν τα υπόλοιπα αθλήματα. Και μόνο να σκεφτεί κάποιος πως από το 68′ έως το τέλος είχαμε 5 δοκάρια και 3 γκολ, καταλαβαίνει για τι μιλάμε.

Δοκάρια ο Άρης, γκολ ο ΟΦΗ

Μέχρι το 68′ πάντως δεν είχαμε κάτι φοβερό. Στο λεπτό αυτό, ο Γιουνές που είχε μπει στο 57′ ως αλλαγή έστειλε με εκπληκτικό φάουλ την μπάλα στο δοκάρι του Στρέζου. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαρσία με «κεραυνό» ανάγκασε τον Στρέζο να διώξει με τη μπάλα να τραντάζει για δεύτερη φορά το δοκάρι.

Η γκαντεμιά του Άρη και τύχη του ΟΦΗ δεν έμεινε εκεί, καθώς εντελώς κόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με Σασί. Ο Τυνήσιος εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Πλατέλλα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, σε μια φάση που η άμυνα του Άρη είχε τραγική αντίδραση, καθώς δύο φορές δεν έδιωξε μακριά από την περιοχή της.

Αγωνία για Βουό και Βέλεθ

Πέντε λεπτά αργότερα όμως όλο το «Γεντί Κουλέ» σώπασε, καθώς Βουό και Βέλεθ συγκρούστηκαν στον αέρα και όλοι φοβήθηκαν από τον τρόπο που έπεσε ο Ιβοριανός πως έχει πάθει κάτι σοβαρό. Ο επιθετικός του ΟΦΗ όμως όχι μόνο δεν είχε κάτι σοβαρό, αλλά συνέχισε τον αγώνα με τον κόσμο να τον αποθεώνει.

Μαγική ανατροπή με νέο ρεσιτάλ δοκαριών

Και έτσι φτάσαμε στις καθυστερήσεις όπου είδαμε τα πάντα, σε μια αναμέτρηση που θύμισε την ανατροπή της Γιουνάιτεντ κόντρα στην Μπάγερν στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ της Βαρκελώνης. Με τις καθυστερήσεις να είναι δικαίως στα 7 λεπτά λόγω του τραυματισμού του Βουό, ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 93′ με τον Γιουνές να βρίσκει δύο φορές δοκάρι με προσπάθειές του και με την τρίτη να κάνει το 1-1.

Ο Τυνήσιος δεν έμεινε εκεί όμως και στο 94′, ακριβώς 78 δευτερόλεπτα πιο μετά, κέρδισε στον αέρα τον Μιχόγιεβιτς που μπήκε αλλαγή για τον λόγο αυτό και έχασε και τις δύο φορές τον αντίπαλό του και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα και πάλι στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι για πέμπτη φορά. Έτσι ολοκληρώθηκε μια επική ανατροπή στο καλύτερο εικοσάλεπτο όχι απλά της αγωνιστικής, αλλά ίσως της χρονιάς για να μην πούμε δεκαετίας (μιλάμε για συγκινήσεις, ανατροπές κλπ).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

OΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Κομεσίδης (46΄ Σασί), Κοροβέσης, Νάστος, Πλατέλλας, Κυριακίδης (74′ Οικονόμου), Δεληγιαννίδης, Βουό, Κουτσιανικούλης (90′ Μιχόγεβιτς)

Αρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος (80′ Μενέντεθ), Δεληζήσης, Βέλεθ, Κωνσταντινίδης, Σιώπης, Μπάσα (71΄ Ματίγια), Μπρούνο Γκάμα, Μαρτίνες (57′ Γιουνές), Γκαρσία, Ντιγκινί