Ποδόσφαιρο: «Τετράσφαιρη» ΑΕΚ Λάρνακας απέκλεισε την Ντάνταλκ

Μεγάλη βραδιά για τους «κιτρινοπράσινους» στο «ΑΕΚ Αρένα» με πρωταγωνιστές του Τριτσκόφσκι, Τέτε και Τομάς που με δύο, ένα και ένα γκολ, αντίστοιχα, χάρισαν τη νίκη στης ομάδας τους που θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Στουρμ Γκρατς.

Θυμίζουμε ότι το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο 0-0.

Eικόνα του αγώνα

Κυρίαρχη σε όλο το μέρος του πρώτου ημιχρόνου ήταν η ΑΕΚ Λάρνακας που από τα πρώτα λεπτά πίεσε ψηλά, μπήκε δυνατά και έψαξε για το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα για την υπόθεση της πρόκρισης.

Το ξεκίνημα των κυπελλούχων Κύπρου ήταν τελικά ιδανικό αφού ο Τριτσκόφσκι στο 13′ άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0. Ο Σκοπιανός φορ της ΑΕΚ Λάρνακας πήρε την κάθετη μπαλιά από τον Λαρένα, έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Θρλανδών και με ψύχραιμ πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι έψαξαν και για το δεύτερο γκολ και δεν κλείστηκαν στο καβούκι τους, σε μια προσπάθεια να «κλειδώσουν» την πρόκριση και να έχουν μια πιο άνετη συνέχεια.

Τον δείκτη του σκορ ανέβασε σε 2-0 ο Τέτε στο 21′ με πανομοιότυπο τρόπο όπως ο Τριτσόφσκι στο πρώτο γκολ, πιάνοντας ένα ψύχραιμο πλασέ μετά από κάθετη μπαλιά από τον Χέφελ.

Στη συνέχεια η Νταντόλκ έδειξε να τα έχει χαμένα, αν και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Τριτσκόφσκι χτύπησε ξανά στο 38′ Μετά από κεφαλιά του Τρουγιόλς εντός της περιοχής, ο Ρότζερς απέκρουσε ασταθώς και στο ριμπάουντ ο φορ της ομάδας της Λάρνακας με ψύχραιμο σουτ έγραψε το 3-0.

Έχοντας πλέον ένα σοβαρό προβάδισμα η ΑΕΚ Λάρνακας ξεκίνησε το παιχνίδι με σκοπό να περάσει ένα 45λεπτο χωρίς άγχος και πίεση μέχρι να πάρει την πρόκριση.

Ο Αντόνι Ιραόλα έδωσε οδηγίες προς τους ποδοσφαιριστές του να διατηρήσουν την κατοχή της μπάλας και με αυτό τον τρόπο η Νταντόλκ δεν είχε την ευκαιρία να πάρει πολλά δικαιώματα και να δημιουργήσει προϋποθέσεις στην εστία του Τόνιο.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός του παιχνιδιού φυσιολογικά έπεφτε, με την ΑΕΚ Λάρνακας να παίζει πιο άνετα και να αναμένει το λάθος του αντιπάλου για να χτυπήσει με τέταρτο γκολ στην αντεπίθεση. Χαρακτηριστική η μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Τριτσκόφσκι στο 51′ ο οποίος σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρότζερς μετά από πλασέ εντός της περιοχής.

Στο τελευταίο ημίωρο η Νταντόλκ ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να πετύχει κάτι αξιόλογο, ωστόσο η αμυντική λειτουργία των «κιτρινοπράσινων» της Λάρνακας ήταν άψογη και δεν επέτρεψε στους Ιρλανδούς να απειλήσουν ουσιαστικά.

Το κερασάκι στην τούρκα έβαλε ο Χουάν Τομάς στο 88′ που πέρασε ένα λεπτό αργότερα στην αναμέτρηση και με κοντινό πλασέ έκανε το 4-0 βάζοντας τη δική του σφραγίδα σε αυτή την επιτυχία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK Λάρνακας: Tόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Χέφελ, Λαρένα(70′ Κάσες), Τέτε(81′ Κωνσταντίνου), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γιάννου

Ντάνταλκ: Ρότζερς, Γκάρντλαντ, Χορ, Σίλντς, Ντάφι, Χομπάν, ΜακΓκραθ, Κόνολι(46′ ΜακΚλίνεϊ), Μπένσον, Κλίρι(46′ Γκάνον), Τζάρβις