Premier League: «Τελείωσε» το αήττητο της Λίβερπουλ και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα η Σίτι

Η πρωταθλήτρια είναι εδώ! Η Σίτι έσπασε το αήττητο της Λίβερπουλ, επικράτησε 2-1 και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους 4 βαθμούς.

Η πρωταθλήτρια μπήκε ξανά στο κόλπο! Η Σίτι με έναν απίθανο Φερναντίνιο και… killer τον πρώτο της σκόρερ, Αγουέρο έσπασε το αήττητο της Λίβερπουλ και μείωσε στους 4 βαθμούς από την κορυφή. Απίθανο ματς, με τους Πολίτες να έχουν την ουσία (2-1), αν και η τύχη γύρισε την πλάτη στους Reds!

H Σίτι μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πήρε τον έλεγχο και προσπάθησε να φανεί απειλητική για τους Κόκκινους. Η Μάνστσεστερ πίεσε, αλλά δε μπόρεσε να βρει διαδρόμους. Αντίθετα, η πρώτη μεγάλη φάση ήταν για τους Reds, αφού στο 18ο λεπτό για… χιλιοστά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ο Μανέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ο Στόουνς έδιωξε πάνω στον… Εντερσον, αλλά πριν ολόκληρη η μπάλα περάσει τη γραμμή κατάφερε να σώσει. Το ματς δεν είχε ρυθμό, οι δυο ομάδες είχαν ρίξει το βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι και είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη φάση της Σίτι ήρθε στο 27ο λεπτό, αλλά το τελείωμα του Μπερνάρντο Σίλβα ήταν κακό. Ωστόσο, οι πρωταθλητές πήγαν στα αποδυτήρια με γκολ! Στο 41ο λεπτό ο Αγουέρο βρέθηκε με πλάτη, γύρισε υπέροχα και… εκτέλεσε τον Αλισον στην κλειστή του γωνία. Ηταν το 250ο του γκολ στην καριέρα του, αλλά και το 37ο απέναντι στους Big Six από το 2011.

Στην επανάληψη, ο Κλοπ πέρασε τον Φαμπίνιο στη θέση του Μίλνερ, η Λίβερπουλ βρήκε χώρους και στο 63′ απείλησε με τον Αρνολντ. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ! Εξαιρετική μπαλιά του Αρνολντ, εντυπωσιακή κίνηση του Ρόμπερτσον κι από την υπέροχη ασίστ ο Φιρμίνο έφερε το ματς στα ίσα. Η Σίτι αντέδρασε, ο Φερναντίνιο ήταν ο καλύτερος του γηπέδου, έδωσε ώθηση στην ομάδα του και στο 72′ ήρθε το γκολ! Η Σίτι βρήκε ανοιχτή την αντίπαλη άμυνα, ο Στέρλινγκ έκανε την ασίστ και ο Σανέ διαμόρφωσε το 2-1. Ο Κλοπ πέρασε στο ματς και τον Σακίρι και το ντέρμπι απέκτησε τρελό ρυθμό. Ο Αγουέρο στο 81 έχασε μοναδικό τετ α τετ, ενώ τρια λεπτά αργότερα ο Εντερσον μιμήθηκε τον Αλισον και νίκησε τον Σαλάχ. Η Λίβερπουλ πίεσε ασφυκτικά, αλλά το γκολ της λύτρωσης δεν ήρθε ποτέ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ντανίλο, Στόουνς, Κομπανί (88′ Οταμέντι), Λαπόρτ (86′ Γουόκερ), Μπερνάρντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Σίλβα (65′ Γκουντογκάν), Στέρλινγκ, Αγουέρο, Σανέ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (86′ Στάριτζ), Χέντερσον, Μίλνερ (57′ Φαμπίνιο), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ (77′ Σακίρι)