Ποδόσφαιρο: Στην Μπαρτσελόνα και το Σούπερ Καπ Ισπανίας

Όπως ολοκληρώθηκε η περυσινή περίοδος ξεκίνησε η νέα για την Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε, δηλαδή με τίτλο!

Οι νταμπλούχοι Ισπανίας πρόσθεσαν στην τροπαιοθήκη τους και το Σούπερ Καπ, που είναι το 13ο στην Ιστορία τους (είναι οι πολυνίκες της διοργάνωσης), νικώντας στην Ταγγέρη του Μαρόκου με 2-1 τη Σεβίλη.

Η «Μπάρτσα» αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ μετά το γκολ που σημείωσε μόλις στο 9ο λεπτό ο Πάμπλο Σαράμπια.

Σταδιακά όμως η Μπαρτσελόνα περιόρισε τους Ανδαλουσιανούς στο μισό γήπεδο, άσκησε μεγάλη πίεση και ισοφάρισε στο 42΄ με τον Γεράρδ Πικέ, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ σε εκτέλεση φάουλ του Μέσι που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τόμας Βάτσλικ.

Στο 78ο λεπτό ο Ουσμάν Ντεμπελέ με έναν «κεραυνό» από το ύψος της περιοχής και δεξιά «έγραψε» το 2-1, ενώ στο 90΄ ο Μαρκ Αντρέ Τερ Στέγκεν κράτησε τη νίκη και το τρόπαιο αποκρούοντας το (άσχημα εκτελεσμένο) πέναλτι του Βισάμ Μπεν Γεντέρ.