Ποδόσφαιρο: Σπουδαίο διπλό για την Λίβερπουλ

Ακόμα και στην μέτρια μέρα της, η Λίβερπουλ ξέρει πια να κερδίζει τα ματς. Η ομάδα του Κλοπ κράτησε το μηδέν στο Λονδίνο και με σκόρερ τους Μίλνερ και Μανέ απέδρασε με το σπουδαίο διπλό από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 0-2.

Φέτος η Λίβερπουλ είναι αλλιώς. Για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2013-14 ξεκινάει την Premier League με δύο στα δύο. Για πρώτη φορά δίνει την εντύπωση ότι μπορεί άνετα να κρατάει το μηδέν πίσω.Για πρώτη φορά βγάζει την αίσθηση ότι και στην μέτρια μέρα της μπορεί να περνάει από δύσκολες έδρες.

Ο Σαλάχ και ο Φιρμίνο έμειναν άσφαιροι στο «Σέλχαρστ Πάρκ», όμως δύο γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου από Μίλνερ και Μανέ χάρισαν το 0-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας που διατηρούν το απόλυτο για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Ο Ρόι Χότζον την έστησε καλά, πολύ καλά την ομάδα του. Ακύρωσε τα βασικά όπλα της Λίβερπουλ, δεν τους έδωσε χώρο να αναπνεύσουν κι έβγαλε το πρώτο ημίωρο χωρίς σοβαρούς μπελάδες.

Μάλιστα οι Λονδρέζοι θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν ανοίξει το σκορ, όταν μία εκπληκτική φαλτσαριστή βολίδα του Τάουνσεντ (24’) σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου Άλισον.

Ένα εύκολο πέναλτι που έκανε ο Σακχό σε ακίνδυνη φάση στον Σαλάχ στην εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στον Μίλνερ να κάνει το 0-1 (44’), όμως η επανάληψη είχε ακόμα περισσότερες συγκινήσεις σε ένα παιχνίδι, όπου η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (49’) Σαλάχ και Κεϊτά έχασαν διπλή σημαντική ευκαιρία για να καθαρίσουν το παιχνίδι, με τον Άλισον να βγάζει λίγο αργότερα (52’) υπέροχο φάουλ του Λούκα Μιλιβόγεβιτς.

Η αποβολή του Γουάν-Μπισάκα (74’) για φάουλ στον Σαλάχ που ξεχύνονταν μόνος απέναντι στον Χένεσι, θα περίμενε κανείς πως θα λυγίσει την αντίσταση της Κρίσταλ Πάλας, όμως το ματς έγινε γκραν-γκινιόλ με τους γηπεδούχους να ψάχνουν με κάθε τρόπο το γκολ της ισοφάρισης.

Αντ’ αυτού όμως, ήρθε το 0-2. Από φάση που ξεκίνησε από κόρνερ της Πάλας και γρήγορη αντεπίθεση, ο Μανέ έφυγε σαν σφαίρα στην κόντρα κι αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα έκανε το 0-2 (93’), σφραγίζοντας μία αγχωτική νίκη ψυχολογίας, που δείχνει τον άνεμο αλλαγής που πνέει φέτος στο Μέρσεϊσαϊντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντσον): Χένεσι, Μπισάκα, Τόμκινς, Σακό, Φαν Άανχολτ, Τάουνσεντ (79’ Γουόρντ), Μιλιβόγεβιτς, ΜακΆρθουρ, Σλουπ (83’ Μάιερ), Μπεντεκέ (70’ Σέρλοθ), Ζαχά

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (67’ Χέντερσον), Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (87’ Λαλάνα), Σαλάχ, Φιρμίνο (90′ Στάριτζ), Μανέ