Ποδόσφαιρο: Σπουδαία ΑΕΚ Λάρνακας, στάθηκε όρθια απέναντι στην Λουντογκόρετς

Ισόπαλη εξήλθε η ΑΕΚ με τη βουλγαρική Λουντογκόρετς στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League.

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν πρώτοι κεφάλι στο σκορ, οι Λαρνακείς απάντησαν και πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή, λαμβάνοντας το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου τους.

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Κακό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ Λάρνακας στο πρώτο μέρος, με τους Λαρνακείς να δέχονται νωρίς το γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Λουκόκι στο 7′.

Από την πλευρά τους οι Βούλγαροι δεν έμειναν στο 0-1 και δημιούργησαν και προϋποθέσεις και για δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να ευστοχούν στις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Χαρακτηριστική η ευκαιρία με το δοκάρι του Μότσι στο 13′ όπου θα μπορούσε να γίνει το 0-2 και να σκοτώνονται οι ελπίδες της ΑΕΚ Λάρνακας.

Όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι ισορροπήθηκε με την ΑΕΚ Λάρνακας να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται πιο απειλητική.

Τελικά το γκολ για τους «κιτρινοπράσινους» του Αντόνι Ιραόλα ήρθε από τα έντεκα βήματα με τον Χόρχε Λαρένα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 26′ μετά από ανατροπή του Τριτσκόφσκι εντός περιοχής από τον Ρενάν.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους διατηρήθηκε το 1-1, σκορ που επέτρεψε στην κυπριακή ομάδα να έχει ανεβασμένη ψυχολογία στην επανάληψη.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερη ήταν η ΑΕΚ Λάρνακας στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με την ομάδα της Λάρνακας να μπαίνει στο παιχνίδι αποφασισμένη για να πετύχει και δεύτερο γκολ και να κάνει την ανατροπή.

Μετά το 60′ οι δύο ομάδες… ανέπτυξαν ταχύτητα με σκοπό το πολυπόθητο γκολ. Χωρίς διάθεση για συμβιβασμούς η ΑΕΚ Λάρνακας έγινε πιο επιθετική και με πρωταγωνιστές τους Τριτσκόφσκι και Τέτε απείλησε την εστία του Ρενάν.

Το παιχνίδι πλέον απέκτησε εικόνα… αναρχίας σε επίπεδο τακτικής με τον ρυθμό να κυμαίνεται σε ψηλά επίπεδα και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπο να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο.

Το 1-1, παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών ΑΕΚ Λάρνακας και Λουντογκόρετς, έμεινε αναλλοίωτο με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Λάρνακας (Aντονι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Καταλά, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Τρουγιόλς (72΄ Ακοράν), Λαρένα, Χέφελ, Τέτε (83΄ Ασούμπρε), Τρισκόφσκι, Γιάννου (63΄ Φλοριάν)

Λουντογκόρετς (Πάουλο Αουτουόρι): Ρενάν, Νεντιάλκοφ, Σισίνιο, Νατάναελ, Καμπανιάρο (62΄ Γκοράλσκι), Ντιάκοφ (81΄ Μαχλαγκού), Κεσερού (83΄ Σβιέρτσοκ), Μότσι, Μαρσελίνιο, Βάντερσον, Λουκόκι