Ποδόσφαιρο: Πολύ καλός ΠΑΟΚ, ανοιχτή η πρόκριση στην Ελβετία

Δυο γκολάρες επιπέδου Champions League έφερναν αγκαλιά με μια πανάξια πρόκριση τον ανώτερο ποιοτικά και τακτικά ΠΑΟΚ αλλά ένα… τζούφιο γκολ από σέντρα με κόντρα έβαλαν τη Βασιλεία ξανά στο παιχνίδι (2-1).

Σ’ ένα από τα φιλικά προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους, είδε τον εαυτό του να απογοητεύεται από μια προσπάθεια να στείλει -χωρίς αποτέλεσμα- τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου σηκώθηκε άμεσα από τον πάγκο και αφού τον χειροκρότησε, του φώναξε να… κρατήσει τα γκολ για τα επίσημα παιχνίδια. Και στο πρώτο της σεζόν, ο Χοσέ Αλμπέρτο Κάνιας τον αντάμειψε με τον καλύτερο τρόπο. Με ένα απίθανο σουτ, ο Ισπανός άνοιξε το σκορ στο γήπεδο της Τούμπας στο α΄ημίχρονο και πανηγύρισε το πρώτο του ευρωπαϊκό τέρμα.

Στο 80′ η βραδιά έμοιαζε να εξελίσσεται ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 με τον συνήθη… ύποπτο, Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς. Από μια φάση από το… πουθενά ωστόσο, η Βασιλεία μείωσε σε 2-1 με τον Αγιέτι, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς με φόντο τον επαναληπτικό της 1ης Αυγούστου που θα δώσει στο νικητή του ζευγαριού το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League με αντίπαλο την Βασιλεία.

Το φιλμ του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά, να περιορίσει την Βασιλεία σε έναν πιο παθητικό ρόλο, ωστόσο, στα πρώτα λεπτά φαινόταν πως αδυνατούσε να βγάλει συνεργασίες και αυτοματισμούς, να κυκλοφορήσει σωστά και με “καθαρό” μυαλό τη μπάλα με αποτέλεσμα να μην ιδιαίτερα απειλητικός παρά την κατοχή της μπάλας.

Από την άλλη, οι Ελβετοί, αντιλαμβανόμενοι το παιχνίδι της… υπομονής, όταν βρήκαν χώρο, οργανώθηκαν σωστά στην επίθεση και λίγο έλειψε να κάνουν την ζημιά στους “ασπρόμαυρους” στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Αγιέτι έσπασε την μπάλα στον Στόκερ, αλλά ο τελευταίος ήταν άστοχος στο τελείωμά του.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με εκφραστή τον Βαρέλα, ο οποίος στο 22′ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Πέλκα, προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Όμλιν αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του πορτιέρε της Βασιλείας. Σκυτάλη στις φάσεις του Δικεφάλου πήρε τρία λεπτά αργότερα ο Κάνιας, όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ, βρέθηκε μέτωπο με την εστία, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Όμλιν φώναξε παρών.

Μαγεία… Κάνιας

Ότι δεν πέτυχε νωρίτερα ο Ισπανός, το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο στο 32΄, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας, κοντρόλαρε με το στήθος και αφού αντιλήφθηκε πως υπήρχε χώρος, με ένα μονοκόμματο σουτ με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ, γράφοντας το 1-0 με ονειρικό τρόπο. Η Τούμπα σηκώθηκε στο… πόδι ενώ όλη η ομάδα του Δικεφάλου έτρεξε στον σκόρερ, ο οποίος είχε πετύχει μόλις το πρώτο του ευρωπαϊκό τέρμα.

Μετά την επίτευξη του τέρματος, ο ΠΑΟΚ πήρε ξεκάθαρα ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, πρόσθεσε δύο ακόμη ευκαιρίες στο μπλοκάκι του με τους Μάτος και Βιεϊρίνια, ωστόσο, φάνηκε πως θα πρέπει να είναι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο απόλυτα συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του καθώς οι Ελβετοί λίγο έλειψε να φύγουν για τα αποδυτήρια με το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης.

Μετά από λάθος των παικτών του Δικεφάλου στη μεσαία γραμμή, ο Ντιε με μια απίστευτη μπαλιά 30 μέτρων, έβγαλε τον Αγιέτι σε θέση τετ α τετ, ωστόσο, το πλασέ του τελευταίου πέρασε ψηλά από την εστία του Πασχαλάκη, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 1-0.

Ορεξάτος ΠΑΟΚ – Απίθανη χαμένη ευκαιρία Λημνιού

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να βρουν ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο, έπρεπε να προσέξουν ιδιαιτέρως τα μετόπισθεν και γι΄αυτό επιδόθηκαν εκ νέου σε ένα παιχνίδι… υπομονής που είχε όμως αξιοσημείωτες φάσεις. Αρχικά, με τον Μαουρίσιο στο 52′, όταν ο Βραζιλιάνος επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ο Όμλιν μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα και στην συνέχεια με τον Λημνιό, ο οποίος βρήκε απέναντι του τον πορτιέρε της Βασιλείας που ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Στο 56΄ο Ζαμπά με σέντρα ακριβείας από τα αριστερά, βρήκε τον Λημνιό, αλλά ο Όμλιν με μία εκπληκτική επέμβαση σταμάτησε την εξ επαφής προσπάθεια του Έλληνα άσου, αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Από την πλευρά του, ο Ράφαελ Βικί, θέλοντας να… φρεσκάρει την ομάδα του μεσοεπιθετικά, έριξε στο γήπεδο τον Καλούλου στο 62΄ αντί του Ομπερλίν, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να απαντάει με τον Ελ Καντουρί αντί του Ζαμπά. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του και στο τελευταίο λεπτό της παραμονής του στο γήπεδο, όταν μετά την συνεργασία με τον… πεσμένο Μάτος, μπήκε στην μεγάλη περιοχή της Βασιλείας από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά και πάλι ο Όμλιν έδιωξε ενστικτωδώς.

Γκολ Πρίγιοβιτς – Άμεση απάντηση από την Βασιλεία και 2-1!

Στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού, με την είσοδο του Ελ Καντουρί βεβαίως να έχει δώσει μια άλλη πνοή στους γηπεδούχους και έχοντας τον Πέλκα σε μεγάλα κέφια, ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα ακόμη γκολ. Στο 80΄ο Λημνιός σέντραρε, ο Σέρβος έπιασε εξαιρετικά ένα γυριστό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Δεν είχαν… κοπάσει ακόμη οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΟΚ, όταν από μια… κρύα φάση, με την μπάλα να παίρνει αρκετά φάλτσα και να φτάνει στον Αγιέτι, οι Ελβετοί βρήκαν το εκτός έδρας γκολ που έψαχναν για το 2-1.