Ποδόσφαιρo: Πάρτι με «τεσσάρα» ο Ολυμπιακός με θύμα την Λουκέρνη

Ο Ολυμπιακός θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό του και με σούπερ εμφάνιση κόντρα στην αδύναμη Λουκέρνη εξασφάλισε την πρόκριση (4-0) στα πλέι οφ του Europa League. Από δύο γκολ Λάζαρος, Γκερέρο.

πό το πρώτο κιόλας λεπτό στο Φάληρο, φάνηκε ότι το Καραϊσκάκη θα… έγερνε προς την εστία της Λουκέρνης. Ο Ολυμπιακός αμέσως φρόντισε να γίνει το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο και να επιβεβαιώσει από τις πρώτες του ενέργειες στη νέα σεζόν αφενός ότι είναι όντως το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση επί της ελβετικής ομάδας, αφετέρου ότι είναι μια εντελώς διαφορετική ομάδα από αυτή που τελείωσε την περασμένη σεζόν. Διαφορετική φυσικά… προς το καλύτερο, με σοβαρότητα και πειθαρχία στο αμυντικό κομμάτι, μεγαλύτερη διάθεση, κίνηση, ουσία και αποτελεσματικότητα στη μεσαία γραμμή και την επίθεση: με περισσότερη ποιότητα.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που προσπάθησε να πιέσει πολύ ψηλά και μεγάλη ένταση από το ξεκίνημα, η ομάδα του Μαρτίνς έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, αφού από τη στιγμή που κατάφερνε να βγάλει σωστά τη μπάλα από τα καρέ του και να αποφεύγει τα ατομικά λάθη, στη συνέχεια έβρισκε σταθερά… ξέφωτο στην ελβετική άμυνα την οποία «τρυπούσε» με κάθε πιθανό τρόπο, είτε με κάθετες μπαλιές, είτε με πλαγιοκοπήσεις και σέντρες, είτε με στατικές φάσεις.

Μόλις στο 1′ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την πρώτη τους επικίνδυνη αντεπίθεση, με τον Ποντένσε να κάνει την κούρσα και το συρτό σουτ αλλά τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει έξω. Στο 8′, χωρίς αποτέλεσμα πέρασαν τα σουτ από Φορτούνη και Καμαρά, όμως στην τρίτη τους επίσκεψη στα ελβετικά καρέ, οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν γρήγορα γρήγορα κεφάλι στο σκορ, να διώξουν έτσι το άγχος και να απλοποιήσουν τα πράγματα στο ματς. Ήταν η φάση του 10ου λεπτού, όταν ο Γκερέρο κέρδισε το κόρνερ, ο Τσιμίκας το εκτέλεσε και ο Χριστοδουλόπουλος με έξοχη κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε το πρώτο δικό του στα «ερυθρόλευκα» και πρώτο επίσημο γκολ της χρονιάς για το 1-0 του Ολυμπιακού.

Μετά το 1-0 και πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, επί της ουσίας το ματς παιζόταν στο μισό γήπεδο της Λουκέρνης. Ένα λεπτό μετά το 1-0, ο Σάλβι μπλόκαρε το σουτ του Ποντένσε μετά από συνδυασμό με τον Γκερέρο, ενώ ένα περίπου δεκάλεπτο μετά, ο Μιράντα είχε μια κεφαλιά άουτ μετά από κόρνερ του Ποντένσε. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, σε ακόμη μια αντεπίθεση, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός που ήταν μάλλον ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό στο ματς, είχε ακόμη μια έξοχη ατομική προσπάθεια αλλά ο Σάλβι απέκρουσε το σουτ που δοκίμασε. Δεν απείλησε αντίθετα η κεφαλιά του Φορτούνη στο 27′ μετά από σέντρα του Ομάρ, όμως στο 33′ οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το ματς. Σκόρερ ξανά ο Λάζαρος αυτή τη φορά με κοντινό πλασέ, μετά από φάση που ξεκίνησε από προσπάθεια του Τσιμίκα και κερδισμένες κόντρες του Φορτούνη στην περιοχή.

Αυτό το 2-0 ουσιαστικά σφράγισε τουλάχιστον τη νίκη για τους Πειραιώτες αφού στην αντίπερα όχθη, η Λουκέρνη δεν μπορούσε να αντιπαρατάξει το παραμικρό. Χωρίς αποτέλεσμα οι επιθετικές προσπάθειες των Ελβετών να αντιδράσουν μετά το γκολ, αμύνθηκε αποτελεσματικά και ο Ολυμπιακός που στη συνέχεια κράτησε και πάλι τη μπάλα στα πόδια του. Γενικά δυνατοί ήταν στη μεσαία γραμμή οι «ερυθρόλευκοι», κέρδισαν τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και παράλληλα κατάφερναν να βγάζουν σωστά τη μπάλα προς την επίθεσή τους. Σε μια από αυτές τις φάσεις της εξαιρετικής κυκλοφορίας μπάλας, στο 36′, οι παίκτες του Μαρτίνς συνεργάστηκαν έξοχα έξω από την περιοχή με άμεσες, κοντινές πάσες από Φορτούνη, Γκερέρο και κάθετη μπαλιά Ποντένσε για τον Φορτούνη που έκανε την κάθετη κίνηση, έδωσε μια απλή ασίστ για τον Γκερέρο και αυτός σε κενή εστία έγραψε το 3-0.

Με αυτό το… ασφαλές σκορ, ο Ολυμπιακός στη συνέχεια παρέμεινε σταθερά σε θέση επίθεσης, χωρίς να σηκώσει το πόδι από το γκάζι. Πλέον, η Λουκέρνη είχε παραδώσει ταυτόχρονα και… πνεύμα, οπότε σε γενικές γραμμές οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν στο χορτάρι του Καραϊσκάκη. Ακόμη μια φανταστική επίθεση στο 42′ δεν είχε ευτυχή κατάληξη για την ελληνική ομάδα, αφού η μπαλιά πάρε-βάλε του Ποντένσε για τον Τσιμίκα, «χαραμίστηκε» από τον νεαρό μπακ που αστόχησε στο τετ-α-τετ. Μοναδική παραφωνία του πρώτου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό, ένα λάθος του Μιράντα στο 31′ που έφερε και την μοναδική ευκαιρία της Λουκέρνης με το σουτ του Γκρέτερ που κόντραρε και πέρασε εκτός εστίας.

Όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, έτσι ξεκίνησε και συνεχίστηκε και το δεύτερο: με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, να κερδίζουν τις μάχες σε όλες τις γραμμές και να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Το μόνο που άλλαξε ήταν η επιθετική αποτελεσματικότητα των πλευρών του Μαρτίνς που πάντως στο φινάλε βρήκαν και το «κερασάκι» πρόκρισης. Έξοχο ήταν βέβαια και το ημίχρονο του Σάλβι, που έσωσε για την ομάδα του… σχεδόν κλασικές ευκαιρίες δημιούργησε ο Ολυμπιακός στο διάστημα αυτό και πήγαν εντός εστίας.

Πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν πάντως ένα δυνατό σουτ του Σιρπφ που καθάρισε ο Γιαννιώτης, ενώ στο 55′ ο εξαιρετικός σε όλο το 90λεπτο Φορτούνης είχε ένα απευθείας φάουλ στο δοκάρι από πολύ δύσκολη θέση. Ένα δίλεπτο μετά, ο Μιράντα είχε μια κεφαλιά λίγο άουτ μετά από φάουλ του Φορτούνη, ενώ στο 60′ ο Φορτούνης αστόχησε ξανά μετά από γύρισμα του επίσης πολύ καλού Τσιμίκα. Ο Τρικαλινός χαφ είχε μια ακόμη χαμένη ευκαιρία στο 70′ όταν πραγματοποίησε εξαιρετική ατομική προσπάθεια αλλά το σουτ σταμάτησε ξανά στο δοκάρι του Σάλβι. Οι ευκαιρίες του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν στο 76′ με νέα μπαλιά μισό γκολ του Ποντένσε για τον Τσιμίκα αλλά και νέα επέμβαση του Σάλβι μπροστά στον νεαρό μπακ. Άστοχος επίσης και ο Γκερέρο στο τετ-α-τετ του 80′ έπειτα από ασίστ του Φορτούνη, όμως η αστοχία αυτή δεν μπορούσε να συνεχιστεί για πολύ.

Το τελικό 4-0 που ολοκλήρωσε θριαμβευτικά μια σπουδαία εμφάνιση για τον Ολυμπιακό στο πρώτο του επίσημο ματς της σεζόν, πέτυχε τελικά ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, ο οποίος στο 84′ εκμεταλλεύθηκε το πείσμα και τις κερδισμένες κόντρες του Μιράντα αλλά και τη νέα λάθος αντίδραση της ελβετικής άμυνας.

Το ταμείο του αγώνα

Είναι από τις περιπτώσεις που ένα 4-0 φαντάζει κολακευτικό για την ομάδα που ηττήθηκε. Ο Ολυμπιακός μπήκε με τα… μπούνια στη σεζόν, καθάρισε τη Λουκέρνη και την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League από το πρώτο 90λεπτο της Γ’ προκριματικής φάσης και άφησε υποσχέσεις για ένα… καλύτερο μέλλον τη φετινή χρονιά, χωρίς καν να έχει κλείσει ακόμη το ρόστερ του.

Αυτοί που έκριναν το ματς

Σε ένα τόσο ευρύ σκορ και με μια εικόνα αγώνα τόσο… εκθαμβωτική υπέρ του νικητή, μοιραία οι διακριθέντες ήταν πολλοί. Για την ακρίβεια, δύσκολα βρίσκει κανείς κάποιον που υστέρησε για τον Ολυμπιακό. Ακόμη και ο θεατής Γιαννιώτης είχε 1-2 σταθερές επεμβάσεις όταν χρειάστηκε. MVP του αγώνα ψηφίστηκε ο Λάζαρος που καθάρισε το ματς με τα δύο γκολ του, όμως μάλλον κορυφαίοι σε απόδοση συνολικά σε όλο το ματς ήταν οι Ποντένσε και Φορτούνης που έκοβαν και έραβαν στη μεσαία γραμμή και μεσοεπιθετικά. Απροσπέλαστος στα χαφ ο Καμαρά, τον… χαβά του και ο Γκερέρο με τα δύο πρώτα επίσημα γκολ του.

Ο χειρότερος του αγώνα

Με εξαίρεση τον γκολκίπερ Σάλβι, οι τέσσερις της άμυνας στο… εξαιρετικά τολμηρό 4-3-3 της Λουκέρνης, στις φάσεις που δεν ήταν εκτός τόπου και χρόνου απλά δεν μπορούσαν να ανακόψουν στο ένας εναντίον ενός τους «ερυθρόλευκους» επιτιθέμενους. Από πλευράς Ολυμπιακού, ο Μιράντα έκανε 1-2 λάθη που όμως δεν στοίχισαν.

Ο έλεγχος των διαιτητών

Κανένα απολύτως πρόβλημα για το γαλλικό τιμ διαιτητών, με τον άπειρο 29χρονο ρέφερι Φρανσουά Λετεξιέ να περνά απαρατήρητος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Ομάρ, Βούκοβιτς, Μιράντα, Καμαρά (90′ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (86′ Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος (78′ Βρουσάι), Ποντένσε, Γκερέρο.

Λουκέρνη (Ρενέ Βάιλερ): Σάλβι, Σβέγκλερ (58′ Βάργκας), Σμιντ, Άλβες, Γκρέτερ, Βόκα, Γκβίλια, Σίντλερ, Σίρπφ, Σνόιλι (58′ Σουλτς), Ελέκε (74′ Ντεμασάι).