Σούπερ Λίγκα: Ολα Χ για Λεβαδειακό και Λάρισα

Ο Ιωαννίδης ήρθε από τον πάγκο για να χαρίσει στον Λεβαδειακό τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στην ΑΕΛ, που προηγήθηκε νωρίς με το τέρμα του Κοέφ!

Η ΑΕΛ βρέθηκε μία… ανάσα από τη νίκη στην Λιβαδειά. Ο Ιωαννίδης όμως μπήκε αλλαγή, διαφοροποίησε τα δεδομένα και έσωσε τον Λεβαδειακό για το 1-1.
ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ
Σε αυτήν την ιστορική ιταλική… μάχη των πάγκων ο Σανίνο παρέταξε τον Λεβαδειακό με Επασί κίπερ & άμυνα με Τσαμπούρη, Μοϊσές Αντιλέχου και Παντελιάδη. Στον άξονα οι Καραχάλιος, Μητρόπουλος και Στανόγιεβιτς και τριάδα μπροστά με Μανγκά, Σαβαντογκό και Μαρκόβσκι. Η ΑΕΛ του Φέστα είχε Κρίστινσον στο τέρμα, διάταξη άμυνας με Καρανίκα, Γρομητσάρη, Μόρα και Ζίζιτς, Μιλοσάβλιεβιτς και Κόεφ στο κέντρο και τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπαργκάν με Πίτι, Ακόστα και Ντέλετιτς.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΣΤΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ Η ΑΕΛ
Η ΑΕΛ απείλησε από νωρίς τους Βοιωτούς. Στο 5ο λεπτό ο Ντέλετιτς έκανε ένα ωραίο γυριστό σουτ έξω. Στο 12ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή των Βοιωτών. Ο Πίτι το εκτέλεσε πολύ καλά και ο Κόεφ με γυριστό σουτ και με την αντίπαλη άμυνα σε αδράνεια βρήκε δίχτυα για το 0-1. Συνολικά ήταν ένα εξαιρετικό τέρμα. Στην συνέχεια του α’ μέρους υπήρξε ένα σουτ από τον Σαβαντογκό στο 22ο λεπτό.
ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΦΑΟΥΛ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΜΕ ΜΑΡΚΟΒΣΚΙ Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
Στο 2ο μέρος υπήρξαν αρκετές διακοπές στο ματς λόγω τραυματισμών και φάουλ. Ο Λεβαδειακός επιχείρησε να απειλήσει σε δύο φάσεις με τον Μαρκόβσκι αλλά με τον Γιακουμάκη. Συνολικά οι Βοιωτοί ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους.
Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Η… ΧΡΥΣΗ ΑΛΛΑΓΉ ΚΑΙ 1-1
Στο 82ο λεπτό ήρθε η δικαίωση του Σανίνο για τις αλλαγές του. Ο πιτσιρικάς Ιωαννίδης σε φάση στην οποία είχε συμμετοχή και ο Σαβαντονγκό πήρε με δύναμη την μπάλα, εκμεταλλεύτηκε το λάθος κόψιμο του Ζίζιτς και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, όπου φάνηκε να την έχει βρει και ο Γκόλιας. Τελικώς χρεώθηκε αυτογκόλ του Γκόλια το 1-1. Στο 94′ ο Γιακουμάκης έχασε απίστευτο τετ α τετ μετά από σούπερ ενέργεια του Σαβαντογκό και πάσα του.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Λεβαδειακός (Τζιουζέπε Σανίνο): Επασί, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος (65′ Γιακουμάκης), Μανγκά (78′ Ιωαννίδης), Τσαμπούρης, Μαρκόβσκι, Σαβατονγκό, Στανόγεβιτς (74′ Όμο).
ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Ακόστα, Μόρας (31′ Γκόλιας), Ζίζιτς, Γρομητσάρης, Κοέφ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (65′ Νούνιτς), Πίτι (58′ Χούμπτσεβ), Ντέλετιτς.