Ποδόσφαιρο: Λαμπρός Φορτούνης οδηγεί τον Ολυμπιακό στους ομίλους!

Σε μια από τις κορυφαίες ευρωπαϊκές βραδιές της καριέρας του, ο Κώστας Φορτούνης οδήγησε τον Ολυμπιακό σε σπουδαία νίκη επί της Μπέρνλι με 3-1. Εξαιρετικοί οι «ερυθρόλευκοι», φαβορί για την πρόκριση!

Ολυμπιακός γνώριζε πριν τη σέντρα του αγώνα ότι δεν μπορεί να κάνει σε τακτικό επίπεδο κόντρα στην 7η της περσινής Premier League, Μπέρνλι, το ίδιο ματς με αυτό κόντρα στην αδύναμη Λουκέρνη πριν από δύο εβδομάδες. Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησαν οι ίδιοι 11, ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε σοφά την ομάδα του με διαφορετικό τακτικό πλάνο στο γήπεδο, σε μια προσπάθειά του να μην δώσει την ευκαιρία στην αγγλική ομάδα να βρει ρυθμό ή χώρους στην αντεπίθεση. Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς πιο προσεκτικοί στα μετόπισθεν από τα πρώτα λεπτά, με τις γραμμές τους πιο κοντά.

Το ματς, όπως μάλλον αναμενόταν, θα πήγαινε στη δύναμη και τις προσωπικές μονομαχίες και αυτό φάνηκε από τα εκατέρωθεν δυνατά μαρκαρίσματα. Όπως επίσης φάνηκε ότι η ομάδα του Μαρτίνς ήταν έτοιμη να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις. Η Μπέρνλι προσπάθησε παράλληλα να επιτεθεί με αρκετά γεμίσματα στην περιοχή του Γιαννιώτη και ξεκάθαρη τη διάθεσή της να παιχτεί… εναέριο ποδόσφαιρο, εκεί όπου γνώριζε ότι υπερέχει -θεωρητικά- έναντι των «ερυθρόλευκων». Θεωρητικά, καθότι η εξέλιξη του αγώνα θα έδειχνε κάτι άλλο!

Ολυμπιακός από την πλευρά του, ακριβώς λόγω του ότι ούτως ή άλλως ο αντίπαλος έδιωχνε γρήγορα τη μπάλα από την περιοχή του με «καμινάδες», επέλεξε να μην πιέσει πολύ ψηλά, θέλοντας έτσι να δελεάσει την ομάδα του Ντάις να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να βγει από τα καρέ της. Στο αμυντικό κομμάτι, οι Πειραιώτες τα πήγαν καλά στο ψηλό παιχνίδι και γενικά καθάρισαν όλες τις στημένες φάσεις και τα γεμίσματα, με μία μονάχα στιγμή αδράνειας…

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρξαν αξιοσημείωτες φάσεις γύρω από τις δύο περιοχές, ενώ μετά το τέταρτο άρχισε να κρατά πιο πολύ τη μπάλα ο Ολυμπιακός και να επιτίθεται με πιο γρήγορο τρανζίσιον, ωστόσο και πάλι χωρίς να πιέζει ιδιαίτερα πάνω από τη μεσαία γραμμή. Η κεφαλιά του Μπουχαλάκη στο 14′ μετά από κόρνερ πέρασε άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ από μια δική τους στατική φάση. Ο Ποντένσε κέρδισε το φάουλ στη γρήγορη κόντρα και σε μια ιδανική θέση για δεξί πόδι, με τον Φορτούνης να το εκτελεί άψογα, στη γωνία του Χίτον, για το 1-0.

Με την ψυχολογία στο πλευρό του, ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά έμεινε κοντά στα καρέ της Μπέρνλι ψάχνοντας το 2-0 χωρίς όμως… υπερβολές και θέλοντας να ελέγξει τον ρυθμό. Ένα σουτ του Ποντένσε στο 23′ κόπηκε από τις κόντρες των Άγγλων, ενώ ο Πορτογάλος και ο Ολυμπιακός ζήτησαν σωστά πέναλτι στο 30′ σε μια ανατροπή του από τον Λονγκ, με τον Σλοβένο ρέφερι όμως να δείχνει «παίζετε». Ένα λεπτό αργότερα η καλή αντεπίθεση του Ολυμπιακού με Φορτούνη και Λάζαρο δεν είχε ευτυχή κατάληξη αφού ο Ποντένσε δεν πρόλαβε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας και σα να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, λίγα δευτερόλεπτα μετά η Μπέρνλι βρήκε την ευκαιρία που έψαχνε.

Ήταν το 32ο λεπτό, όταν ο Καμαρά πλήρωσε την απειρία του πηγαίνοντας άτσαλα να μαρκάρει τον Γουντ εντός περιοχής και ο Βίντσιτς έδωσε μεν ένα αυστηρό αλλά βάσει κανονισμού σωστό πέναλτι. Ο παίκτης που το κέρδισε το εκτέλεσε εύστοχα στο 33′ κι έτσι η Μπέρνλι έφτασε στο 1-1, στην πρώτη της ουσιαστική φάση στο παιχνίδι. Όπως ήταν λογικό, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε και πάλι λίγα λεπτά για να ξεπεράσει το σοκ του γκολ, με τη νευρικότητα για τα δυνατά μαρκαρίσματα των Άγγλων και τις αποφάσεις του διαιτητή να «περνάει» από την εξέδρα και στο γήπεδο. Ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πάντως το ματς δεν ξαναβρήκε ρυθμό, με τη Μπέρνλι να έχει και μια ακόμη καλή στιγμή στο 43′ με μια κεφαλιά του Γουντ άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, η συγκυρία αυτή τη φορά ήταν υπέρ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη με πολύ πιο πιεστική τακτική και από τη στιγμή που ευτύχησαν να αξιοποιήσουν την πρώτη τους ευκαιρία στην επανάληψη, στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως και με εμφατικό τρόπο απέναντι σε μια αγγλική ομάδα.

Η φάση που ξεσήκωσε και πάλι το Καραϊσκάκη ήταν αυτή του 49′, όταν μετά από μια ακόμη άψογη εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Μπουχαλάκης πήρε την δύσκολη γυριστή κεφαλιά σε μια κίνηση σέντερ φορ και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Χίτον για το 2-1. Από εκεί και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν σταθερά σε θέση επίθεσης παρά το υπέρ τους σκορ, κρατώντας πιο πολύ τη μπάλα στα πόδια τους σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Στο 57′ είχαν μια ακόμη καλή στιγμή με το δυνατό σουτ του Φορτούνη που μπλόκαρε ο Χίτον και ένα ακόμη δίλεπτο αργότερα, ουσιαστικά καθάρισαν το ματς!

Ήταν το 59ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Καμαρά έκανε το σουτ, ο Γκίμπσον βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο Σλοβένος διαιτητής αυτή τη φορά έδειξε τη λευκή βούλα. Μάλιστα, ο παίκτης της Μπέρνλι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και το ματς… απλοποιήθηκε ακόμη περισσότερο. Στο 60′ ο Κώστας Φορτούνης ήταν αυτός που εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών και έγραψε έτσι το 3-1.

Από εκεί και μετά, με τον Ολυμπιακό να έχει το +2 στο σκορ και το +1 στους παίκτες, το ματς ήταν επί της ουσίας μονότερμα υπέρ του. Βρήκε μάλιστα κι άλλες φάσεις για μεγαλύτερο σκορ, όπως το σουτ του Ποντένσε στο 63′ που έσωσε ο Χίτον και το ελάχιστα άουτ σουτ του Ποντένσε στο 73′ μετά από πάσα του Φορτούνη. Με τις τελικές προσπάθειες να αυξάνονται υπέρ του αλλά και τον ρυθμό να πέφτει στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το ματς και κράτησε εύκολα το υπέρ του σκορ που του δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ομάρ, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (89′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (84′ Ανσαριφάρντ), Γκερέρο.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Τέιλορ, Κορκ, Γκούντμουντσον (76′ Βόουκς), Μπαρνς, Γουντ (62′ Ταρκόφσκι), Χέντρικ, Γκίμπσον, Γουόρντ (66′ Λένον), Μπάρντσλεϊ, Λονγκ.