Ποδόσφαιρο: «Γλυκιά» ήττα και πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

Δύο γκολ που δέχτηκε ο ΑΠΟΕΛ σε ένα πεντάλεπτο (32′, 37′) έφεραν την ήττα με 2-0 στο Ταλίν από την Φλόρα, αλλά το 5-0 του πρώτου αγώνα έδωσε την άνετη πρόκριση στους «γαλαζοκίτρινους». Αντίπαλος η Χάποελ Μπερ Σεβά στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Δύο αλλαγές από τον Μπρούνο Μπαλταζάρ στη ρεβάνς του ΑΠΟΕΛ με τη Φλόρα. Συγκεκριμένα Ντελατόρε και Ταμάρι αντικατέστησαν Ποτέ και Σάλαϊ.

Πρόθεση του Πορτογάλου τεχνικού ήταν να μειώσει το ρίσκο με τις πολλές αλλαγές, αλλά και να είναι πιο έτοιμη η “βασική” 11άδα του για τον επόμενο γύρο. Αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ιδανικά για τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο.

Αν και οι “γαλαζοκίτρινοι” είχαν τον έλεγχο και δημιούργησαν ευκαιρίες στην αρχή με τον Σόουζα (7′), τον Ντελατόρε (13′) και τον Ζαχίντ (20′), η Φλόρα ήταν αυτή που ήταν αποτελεσματική και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2-0! Ο Καμς στο 32′ και ο Πουμ στο 37′ διαμόρφωσαν το σκορ στο πρώτο 45άλεπτο και έβαλαν πίεση στον ΑΠΟΕΛ, αν και το 5-0 του πρώτου αγώνα έδινε μαξιλαράκι ασφάλειας.

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του με διπλή αλλαγή στο ημίχρονο (Ρέζα και Βούρος αντί Εφραίμ και Καρλάο), με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ρέζα μπήκε ορεξάτος και παραλίγο να κερδίσει πέναλτι στο 47′. Κέρδισε πέναλτι ο Ιρανός, στο 52′, αλλά ο Νούνο Μοράις ήταν άστοχος με τον Τουμ και το δοκάρι να τον σταματούν στο 53′.

Η ουσία είναι πως οι “γαλαζοκίτρινοι” δεν κινδύνευσαν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο είχαν και αρκετές ευκαιρίες στο τελευταίο τέταρτο, κυρίως με τον Ντελατόρε, για να σκοράρει, χωρίς να τα καταφέρουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φλόρα: Τουμ, Αλόε (80΄ Σόργκα), Λίβακ (70΄ Λέπικ), Αλίκου, Καμς, Γκούσεφ (67΄ Σαλίστε), Βίμαν, Ντμιτρίγεφ, Πουργκ, Πουμ, Μπεγλαρισβίλι.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ταβάρες, Καρλάο (46′ Βούρος), Ιωάννου, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (59′ Γκέντσογλου), Εφραίμ (46′ Ρέζα), Τάμαρι, Ντελατόρε.