Ποδόσφαιρο: Γλίτωσε το… εγκεφαλικό και προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ

Η Χάποελ Μπερ Σεβά έβαλε δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ με το προβάδισμα που πήρε στο 19’ με τον Μπεν Μπασάτ, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην ανατροπή-πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Καζού (64’) και Σόουζα (79’ 93’) τα γκολ της πρόκρισης.

Η εικόνα του αγώνα

Με ένα τέταρτο καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι λόγω των ουρών που υπήρχαν έξω από το γήπεδο στα σημεία ελέγχου των φιλάθλων. Και με τη σέντρα σχεδόν υπήρχε τετράλεπτη διακοπή από τις φωτοβολίδες που πέταξαν πριν τη συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα οι οπαδοί της Χάποελ Μπερ Σεβά.

Μπάλα ουσιαστικά άρχισε να παίζεται μετά το δεκάλεπτο με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την μπάλα και να δημιουργεί τις πρώτες ευκαιρίες. Φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 11’ πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ κλασική ήταν η ευκαιρία του Σάλαϊ στο 16’ όταν καθυστέρησε στην εξαιρετική κάθετη του Ζαχίντ και έδωσε χρόνο σε αμυντικό των Ισραηλινών να απομακρύνει τελικά το σουτ του πάνω στη γραμμή.

Η Χάποελ Μπερ Σεβά αποδείχτηκε πιο αποτελεσματική από τους «γαλαζοκίτρινους» και μετέτρεψε σε γκολ την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, αξιοποιώντας και την αδράνεια της άμυνας του ΑΠΟΕΛ. Στο 19’ ο Μπεν Μπασάτ ανενόχλητος έκανε το 0-1, «παγώνοντας» το ΓΣΠ. Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» χρειάζονταν γκολ.

Οι παίκτες του Μπρούνο Μπαλταζάρ χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να «συνέλθουν» από το 0-1. Στο 31’, όμως, είχαν μεγάλη ευκαιρία να απαντήσουν, ωστόσο ο Ντε Βινσέντι απέναντι από τον Γκορές δεν βρήκε στόχο με τον γκολκίπερ των Ισραηλινών να διώχνει. Πέραν της ευκαιρίας αυτής, όμως, οι “γαλαζοκίτρινοι” δεν είχαν κάποια άλλη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο που έληξε με το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Η Χάποελ Μπερ Σεβά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο καλές ευκαιρίες με Έζρα και Μπεν Μπασάτ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Μετά το 50’ ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και πίεσε για την ισοφάριση. Είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάλαϊ στο 53’, αλλά οι κόντρες δεν τον ευνόησαν.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι εκμεταλλεύονταν κάθε πτώση στον αγωνιστική χώρο για να κάνουν καθυστερήσεις μετά το 55’. Ο ΑΠΟΕΛ πίεζε, αλλά του έλειπαν οι ξεκάθαρες ευκαιρίες για το γκολ. Αυτό τελικά ήρθε στο 64’ με τον Καζού να ευνοείται από τη σύγχυση στην άμυνα των Ισραηλινών και με τη βοήθεια και του Ογκού να σκοράρει για το 1-1.

Με σκορ πρόκρισης, πλέον, ο ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερη ηρεμία για να διαχειριστεί την κατάσταση στο τελευταίο ημίχρονο και να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η Χάποελ Μπερ Σεβά δεν βρήκε απαντήσεις στο γκολ αυτό, αν και ο προπονητής της την έκανε ακόμη πιο επιθετική με τις αλλαγές του.

Και ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε τα κενά που άφησε στην άμυνά της η ισραηλινή ομάδα και έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 79’. Μετά από ασταθή απόκρουση του Γκορές σε μακρινό σουτ του Τάμαρι, ο Σόουζα σκόραρε από κοντά για την ολική ανατροπή (2-1).

Ο Λούκας Σόουζα το πήρε προσωπικά και με δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση του ΑΠΟΕΛ (3-1).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (75′ Γκέντσογλου), Σάλαϊ (89′ Ιωάννου), Τάμαρι (83′ Μιλάνοφ), Ντε Βινσέντι.

Χάποελ Μπερ Σεβά: Γκορές, Μπιτόν, Τάχα, Κάμπα (82′ Μέλικσον), Οχαγιόν, Σέιμαν, Όγκου, Έινμπιντερ (67′ Μαμάν), Έζρα (75′ Μπεν Σαχάρ), Νουακάμε, Μπεν Μπασάτ.