Premier League: Εσπασε το αήττητο της Σίτι η Τσέλσι!

Μια διπρόσωπη Τσέλσι άντεξε στην πίεση της Σίτι και της έκανε μεγάλη ζημιά, νικώντας την 2-0 στο Λονδίκο και κάνοντας δώρο την πρώτη θέση στην Λίβερπουλ.

Στη συνέντεξη Τύπου πριν το ματς ο Μαουρίτσιο Σάρι δέχθηκε ερώτηση για το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να νικήσει τον Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Ιταλός απάντησε ότι «έχω όλο ήττες, ρωτήστε κάποιον άλλο» όμως στο Stamford Bridge πήρε για πρώτη φορά το σκαλπ του Καταλανού αναγκάζοντάς τον στην πρώτη ήττα φέτος. Τυχεροί ήταν οι Μπλε στο πρώτο μέρος που ενώ έμειναν για 45 λεπτά στο δικό τους μισό πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 1-0, όμως στην επανάληψη βγήκαν με σούπερ αυτοπεποίθηση, άφησαν ακίνδυνους τους Πολίτες και τους ‘σκότωσαν’ με δεύτερο γκολ.

Στήσιμο Μουρίνιο ή Κόντε θα μπορούσε να φανταστεί ότι είναι αυτό της Τσέλσι αν την έβλεπε στα πρώτα 45 λεπτά. Η Σίτι το έπαιξε όλο στο αντίπαλο μισό, είχε συντριπτικά την κατοχή, πίεζε και έπαιρνε αμέσως πίσω την μπάλα όταν την έχανε και ο Πεπ είχε την ατυχία να έχει σε κακή μέρα τον Σανέ, ο οποίος είχε όλες τις φάσεις στο πρώτο μέρος και τις έχασε όλες. Στο 15′ ενώ είχε τον χώρο δεν εκτέλεσε, στο 32′ μετά την ωραία προσπάθεια του Μαχρέζ έφυγε πλάγια και δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός και στο 33′ μετά την πάσα του Στέρλινγκ δεν πρόλαβε να πλασάρει. Στην πρώτη φάση που πέρασε τη σέντρα, η Τσέλσι έκανε γκολ. Στο 45′ ύστερα από φάση διαρκείας, ο Αζάρ είχε το καθαρό μυαλό να δει τον Καντέ, ο οποίος με πλασέ με τη μία έκανε τέλεια τη δουλειά του ως box-to-box για το 1-0.

Οπως εύκολα μπορεί να φανταστεί κανείς, στο δεύτερο μέρος το ‘έργο’ ήταν άλλο. Οι γηπεδούχοι βγήκαν με τρομερή πίστη για τη νίκη και το έκαναν σαφές σε κάθε φάση κόντρα σε μια Σίτι που συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως αυτό πλέον δεν είχε καμία αξία. Στο 49′ το φάουλ του Γουίλιαν απέκρουσε ο Εντερσον και ο Πεπ απάντησε με τον Ζεσούς στη θέση του αρνητικού Σανέ. Στο 57′ ο Κέπα είπε no στο φάουλ του Γουόκερ και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την μπάλα όμως είχαν ένα δυνατό τείχος απέναντί τους. Τελικά εκείνη που πέτυχε το δεύτερο γκολ ήταν η Τσέλσι καθώς μετά το κόρνερ του Αζάρ ο Νταβίντ Λουίζ πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0 που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Νταβίντ Λουίζ, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Μάρκος Αλόνσο, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβατσιτς (65′ Μπάρκλεϊ), Γουίλιαν (75′ Λόφτους-Τσικ), Πέδρο, Αζάρ (90′ Ζιρού).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Ντελφ, Φερναντίνιο, Νταβίδ Σίλβα (68′ Νταβίδ Σίλβα), Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ (84′ Φόντεν), Σανέ (53′ Γκαμπριέλ Ζεσούς), Στέρλινγκ