Ποδόσφαιρο: Δεύτερη νίκη και πρόκριση για τον Απόλλωνα Λεμεσού

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1 της Ζελέζνιτσαρ και πήρε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ με δεύτερη νίκη. Ο Φώτης Παπουλής ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα αφού πέτυχε και τα τρία τέρματα των γαλάζιων.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με το καλημέρα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Φώτη Παπουλή να φεύγει μόνος και με ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-0.

Στην συνέχεια οι γαλάζιοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να πατούν καλύτερα από τον αντίπαλο τους. Μάλιστα στο 15′ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 με τον Σκέμπρι αρχικά να μην βρίσκει όπως θα ήθελε τη μπάλα και στην συνέχεια το σουτ του Παπουλή αποκρούστηκε από τον Κβοσέφσκι. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού βρήκε πρώτα στο δοκάρι και στην συνέχεια έφυγε έξω.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η ομάδα της Λεμεσού θα πάει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της προβάδισμα ήρθε ο Ζεκ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από αδράνεια στην άμυνα των γαλάζιων ο παίκτης της Ζελέζνιτσαρ, από κοντά έκανε το 1-1, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή προχώρησε σε δύο αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Οι Ζελάγια και Περέιρα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο και εκτός έμειναν οι Μάγκλιτσα και Σκέμπρι.

Στο 56′ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Βράνιες στον Περέιρα. Ο Φώτης Παπουλής ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κιοσέβσκι κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα του Αυγουστή είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έχασε και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Στο 62′ ο Γιούστε έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε σε κόρνερ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ, μετά απο κόρνερ του Ζοάο Πέδρο αλλά ο τερματοφύλακας της Ζελέζνιτσαρ του είπε “όχι”. Στο 72′ και πάλι ο Κιοσέβσκι απόκρουσε την δυνατή κεφαλιά του Σαρδινέρο.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Φώτης Παπουλής έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στην νίκη του Απόλλωνα, αφού με ωραίο πλασέ νίκησε για τρίτη φορά τον Κιοσέβσκι και έκανε το 3-1 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλωνας (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Κυριάκου, Σαρδινέρο(73′ Μπρου), Παπουλής, Σκέμπρι(46′ Περέιρα), Μαγκλίτσα(46′ Ζελάγια)

Ζελέζνιτσαρ (Όντοβιτς): Κβοσέφσκι, Πάβιτς, Τζούρτζουριτς, Μπάκρατς, Ζεκ, Τσέχιτς(59′ Στεφάνοβιτς), Μπογκίτσεβιτς, Σαμπανάτζοβιτς(62′ Μπλακόγιεβιτς, Βεσελίνοβιτς(46′ Ζάχμοβιτς), Βράνιες, Κπριτς