Ποδόσφαιρο: Απώλεια η Σίτι, πρώτοι βαθμοί για την Άρσεναλ

Την πρώτη νίκη της στην εφετινή Premier League, με ανατροπή κιόλας, κατέγραψε η Άρσεναλ, που επιβλήθηκε στο «Εμιρέιτς» με 3-1 της Γουέστ Χαμ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Οι «κανονιέρηδες» του Ουνάι Έμερι, που προέρχονταν από εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι (0-2) και το 2-3 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με την Τσέλσι, βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Αρναούτοβιτς στο 25΄, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Νάτσο Μονρεάλ.

Η Άρσεναλ μπήκε σε θέση οδηγού μετά το αυτογκόλ του Ντιόπ, ενώ ο Γουέλμπεκ «σφράγισε» τη νίκη στις καθυστερήσεις. Ο Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι, ενώ ο Μαυροπάνος ήταν εκτός αποστολής των «κανονιέρηδων».

Με γκολ του Μαγκουάιρ στις καθυστερήσεις η Λέστερ πήρε εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σαουθάμπτον, ενώ η Μπόρνμουθ απέσπασε ισοπαλία (2-2) στην έδρα της από την Έβερτον, μολονότι έχανε 0-2 στο 74΄, και έφτασε στην κορυφή την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι.

Νωρίτερα, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης ημέρας στην Αγγλία, οι «πολίτες» υποχρεώθηκαν στην πρώτη φετινή απώλεια βαθμών, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 της Γουλβς, στην έδρα των «λύκων».

Ο Μπολί έδωσε στο 57΄ προβάδισμα στους Γουόντερερς, σε φάση που η μπάλα χτύπησε στο χέρι του πριν καταλήξει στα δίχτυα, για να ισοφαρίσει η ομάδα του Γκουαρδιόλα με κεφαλιά του Λαπόρτ στο 69΄.

Η Σίτι είχε τρία δοκάρια στο παιχνίδι, σε σουτ του Αγουέρο στο 21΄, στην απόκρουση του Ρούι Πατρίσιο μετά το σουτ του Στέρλινγκ στο 22΄ και στο φάουλ του Αγουέρο, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά:

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (57΄ Μπολί – 69΄ Λαπόρτ)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1 (30΄ Νάτσο Μονρεάλ, 70΄ αυτ. Ντιόπ, 90+2΄ Γουέλμπεκ – 25΄ Αρναούτοβιτς)

Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-2 (75΄ πεν. Κινγκ, 79΄ Άκε – 56΄ Γουόλκοτ, 66΄ Κιν)

Χάντερσφιλντ-Κάρντιφ 0-0

Σαουθάμπτον-Λέστερ 1-2 (52΄ Μπέρτραντ – 56΄ Γκρέι, 90΄+2 Μαγκουάιρ)