Ποδόσφαιρο: 4άρα του Απόλλωνα στην Μπρεστ – Με το… ένα πόδι στον επόμενο γύρο

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Στο 2’ η κεφαλιά του Γιούστε πέρασε έξω, ενώ στο 5’ ο Περέιρα βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά δεν πρόλαβε να κάνει το σουτ.

Στο 18’ οι γαλάζιοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Σαρδινέρο να πιάνει τη κεφαλιά ανενόχλητος μέσα από την περιοχή αλλά να αστοχεί. Ένα λεπτό μετά η Μπρεστ πήγε να «τιμωρήσει» τον Απόλλωνα, αλλά ο Φεμέγιοφ δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τετ α τετ.

Η ομάδα του Αυγουστή συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 34′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Περέιρα. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε τη σέντρα στην περιοχή, με τον Αργεντινό να κάνει την κεφαλιά αλλά ο Γκούτορ απόκρουσε την μπάλα. Δύο λεπτά μετά ο Ζελάγια βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Μπρεστ αλλά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίκτυα.

Στο 40’ ο Παπουλής, μετά από γύρισμα του Πέδρο έστειλε την μπάλα έξω, με σουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ 0-0, το οποίο αδικεί τους γηπεδούχους, αφού είχαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν.

Ο Απόλλωνας μπήκε φουριόζος στο δεύτερο μέρος και κατάφερε με το καλημέρα να ανοίξει το σκορ με τον Παπουλή να φεύγει μόνος και να δίνει στον Ζελάγια ο οποίος προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-0.

Στο 52’ η ομάδα του Αυγουστή λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 αλλά η κεφαλιά του Περέιρα σταμάτησε στο δοκάρι. 6 λεπτά αργότερα όμως έγινε και το 2-0 με τον Πέδρο να βρίσκει τον Ζελάγια ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 71′ οι γαλάζιοι έχασαν διπλή ευκαιρία! Αρχικά ο Περέιρα έκανε το δυνατό σουτ με τον Γκουτόρ να αποκρούει και στην επαναφορά της μπάλας ο Βασιλείου έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Μπρεστ απόκρουσε σε κόρνερ.

Στο 87′ ο Απόλλωνας κατάφερε να κάνει το 3-0 μετά από ένα εξαιρτετικό γκολ του Μάρκοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Ζοάο Πέδρο έκανε τη σέντρα και ο Βερετίλο άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του κάνοντας το 4-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Aπόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Bασιλείου, Χάμπος, Σακέτι (77΄ Μπρου), Σαρδινέρο (83΄ Μάρκοβιτς), Παπουλής, Φακούντο Περέιρα, Ζελάγια (73΄ Μάγκλιτσα)

Ντιναμό Μπρεστ: Gutor, Kiki, Noyok,Fameyeh,Veretilo, Zaleski, Nekhaychik, Filipovic, Yuzepchuk, Ferreira, Osuchukwu