Περιστέρι Βίκος Cola – Παναθηναϊκός 75-82: Τον ξεκόλλησαν Καλάθης, Λοτζέσκι

Ο τρίτος αγώνας δεν είχε καμία σχέση με τους προηγούμενους δύο στο Περιστέρι. Η κατάληξη, πάντως, ήταν πάλι η ίδια. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έβαλε δύσκολα επί 38 λεπτά στον Παναθηναϊκό, στο τέλος όμως οι “πράσινοι” βρήκαν τον τρόπο να κερδίσουν το παιχνίδι στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” με 82-75, να κάνουν το 3-0 στη σειρά και να προκριθούν στους τελικούς της Basket League για 17η συνεχόμενη χρονιά.

Ο Ματ Λοτζέσκι πέτυχε 14 από τους 22 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο και μαζί με τον Νικ Καλάθη (11 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, ο οποίος πήγε στα δυτικά προάστια χωρίς τον άρρωστο Ίαν Βουγιούκα (ταλαιπωρείται από ιογενή γαστρεντερίτιδα) και τον τραυματία Λούκας Λεκαβίτσιους. Ο Μπεν Μπέντιλ (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Ζώης Καράμπελας (6 πόντοι, 10 ασίστ) ξεχώρισαν από πλευράς Περιστερίου Βίκος Cola.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν μη τι άλλο, το Περιστέρι Βίκος Cola μόνο με σάκο του μποξ δεν έμοιαζε αυτή τη φορά. Εν αντιθέσει με τους πρώτους δύο αγώνες της σειράς, στους οποίους δεν προηγήθηκε ούτε δευτερόλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 25 πόντους διαφορά, η ομάδα των δυτικών προαστίων αυτή τη φορά αντιστάθηκε. Σθεναρά. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξε τα δόντια της με το καλημέρα, καθώς πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους του αγώνα (7-0 στο 3′) και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί μέχρι το 8′. Σε εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” απέκτησαν το πρώτο τους προβάδισμα (12-13), έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 0-7 και προηγούνταν σταθερά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-40). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει πάντως την τελευταία τους λέξη.

Το Περιστέρι μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 24′ με 46-45 για πρώτη φορά μετά το 7ο λεπτό και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να πάρει ανάσα από εκεί και πέρα. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα συνολικά 14 φορές στο δεύτερο μισό του αγώνα, αλλά το κρίσιμο σερί το έκαναν οι “πράσινοι”. Με τον Ματ Λοτζέσκι να σημειώνει 14 πόντους στα τελευταία έξι λεπτά και τον Νικ Καλάθη να οδηγεί την αντεπίθεση, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 67-63 (35′) σε 67-73 στο 37′ χάρις σε ένα σερί 0-10, το οποίο τον βοήθησε να φτάσει στη νίκη-πρόκριση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο κλειστό του Περιστερίου “Ανδρέας Παπανδρέου” βρέθηκαν περίπου 1.000 θεατές για τον τρίτο αγώνα της ημιτελικής σειράς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 11 (2), Καράμπελας 6 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Φλέμινγκς 10 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 21 (8/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντάνιελ 9 (8 ριμπάουντ), Κάλαχαν, Σμιθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 11 (1/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τόμας 7, Κιλπάτρικ 6 (1), Λοτζέσκι 22 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 6 (9 ριμπάουντ), Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 2, Λάνγκφορντ 9 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 19/38 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 43 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: 18/37 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 8 επιθετικά), 26 ασίστ, 9 λάθη, 12 κλεψίματα, 5 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στους Τελικούς της Basket League τον νικητή της άλλης ημιτελικής σειράς μεταξύ της ΑΕΚ και του Προμηθέα. Το Περιστέρι Βίκος Cola θα περιμένει αντιστοίχως τον ηττημένο στη σειρά για τις θέσεις 3-4.