Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-2: Συνεχίζει ακάθεκτη η Ένωση

Μπορεί αυτή την φορά να μην λειτούργησε καλά το 3-5-2. Μπορεί ο Μαρίνος Ουζουνίδης να είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του, καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Όμως η ΑΕΚ πέρασε με νίκη 2-0 επί του Πανιωνίου και από τη Νέα Σμύρνη και συνέχισε το σερί που έχει ξεκινήσει μέσα στο 2019.

Βεβαίως οι γηπεδούχοι έχουν κάθε δίκιο να φωνάζουν για τον τρόπο που προηγήθηκε η Ένωση, καθώς στην φάση του γκολ του Μάνταλου, υπήρχε χέρι. Ωστόσο, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ωριμότητα που έδειξε στο πρώτο ημίχρονο και τα λάθη που έκανε ο Πανιώνιος στο δεύτερο, για να πάρει το «διπλό».

Με τον Μπάρκα, να βάζει την υπογραφή του, με δυο εντυπωσιακές αποκρούσεις, σ’ αυτή τη νίκη της Ένωσης και με τον Πόνσε να σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Αυτά είναι τα τέσσερα σημεία που μάθαμε από το Πανιώνιος – ΑΕΚ:

1. Η ΑΛΛΗΛΟΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε προαναγγείλει πως δεν επρόκειτο να αλλάξει τον σχηματισμό που καθιέρωσε στο ματς με τον ΠΑΣ. Και μάλιστα δεν ανακάτεψε ούτε στο ελάχιστο την τράπουλα λόγω της απουσίας του Λιβάγια. Απλώς αντικατέστησε τον Κροάτη με τον Κλωναρίδη. Αυτόν τον σχηματισμό της ΑΕΚ που λειτούργησε εξαιρετικά στα τρια τελευταία παιχνίδι, επιχείρησε να εξουδετερώσει ο Άκης Μάντζιος σχεδόν με την ίδια συνταγή.

Με 3-5-2 ξεκίνησε το παιχνίδι και ο Πανιώνιος. Και μάλιστα με εντολή του Μάντζιου για «ματσαρίσματα» πάνω σχεδόν σ’ όλους τους παίκτες της ΑΕΚ. Κυρίως σ’ αυτούς που ήταν κλειδιά για την ανάπτυξη του παιχνιδιού της, όπως ο Άλεφ, Μάνταλος και ο Μπακασέτας. Μ’ αυτόν τον τρόπο ο Πανιώνιος μπλόκαρε την ανάπτυξη του παιχνιδιού της ΑΕΚ. Άλλωστε και ο Κλωναρίδης, δεν έδινε όσα ο Λιβάγια στις συνεργασίες με τον Πόνσε. Όπως και αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι, δεν έβρισκαν τρόπους για σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού και έπεφταν σχετικά εύκολα στις παγίδες των φιλοξενούμενων.

Εξ ου και σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ο Πανιώνιος είχε μια εξαιρετική ευκαιρία με σουτ του Ντουρμισάι στο 4’ και εντυπωσιακή απόκρουση του Μπάρκα και η ΑΕΚ ένα σουτ του Μπακασέτα στο 45’, που πέρασε ελάχιστα αόυτ.

2. Η ΦΑΣΗ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Το μοναδικό αξιοσημείωτο του πρώτου ημιχρόνου, ήταν η φάση του 14ου λεπτού. Μια φάση που ήταν κλειδί για την εξέλιξη του ματς. Ο Μάνταλος απέφυγε τον Κόρμπο, πήρε γήπεδο, συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Πόνσε και όταν πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, «εκτέλεσε» άψογα τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου για το 1-0 της ΑΕΚ. Όμως στο κοντρόλ που έκανε ο αρχηγός της ΑΕΚ, μετά την πάσα του Αργεντινού φορ, φαίνεται να έχει χρησιμοποιήσει και το χέρι του. Στο 36′, ο Ντουρμισάι δέχθηκε κίτρινη για πάτημα στον αστράγαλο του Χουλτ και στην Ένωση φωνάζουν για κόκκινη που δεν δόθηκε.

3. Η “ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ” ΤΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος προσπάθησε να ανεβάσει στροφές, προκειμένου να αντιδράσει στο προβάδισμα του σκορ που πήρε η ΑΕΚ. Και άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Αφενός διότι η ΑΕΚ δεν είχε τόσο καλή και ψύχραιμη κυκλοφορία της μπάλας, όπως στο πρώτο ημίχρονο, αφετέρου διότι η μπάλα έφτανε σωστά στον Ντουρμισάι. Και εκείνος έβρισκε τρόπους να ταλαιπωρεί την άμυνα της ΑΕΚ. Αλλά ακόμα και να απειλεί, όπως στην φάση του 62ου λεπτού, με το σουτ που πέρασε άουτ.

Από την άλλη μεριά η ΑΕΚ έδειχνε να μην μπορεί να λειτουργήσει σωστά στην μεσαία γραμμή και να κρατήσει την μπάλα. Έχανε εύκολα την κατοχή και έδινε μπάλες εύκολα στον αντίπαλο. Κάτι που δεν άλλαξε ούτε με την είσοδο του Κρίστιτσιτς στο γήπεδο. Και μάλιστα όταν ο Μάντζιος γύρισε και το σύστημα σε τετράδα στην άμυνα, η ΑΕΚ πιέστηκε ακόμα περισσότερο. Μάλιστα λίγο έλειψε απ’ αυτή την πίεση, να έρθει η ισοφάριση του Πανιώνιου και μάλιστα με αυτογκολ του Γκάλο. Στο 80’ ο Βραζιλιάνος επιχείρησε με κεφαλιά να γυρίσει την μπάλα στον Μπάρκα, αλλά την έστειλε κοντά στο δοκάρι και πέρασε ελάχιστα άουτ. Ωστόσο όλη αυτή την αντίδραση που έβγαλε ο Πανιώνιος, τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να την απορροφήσει.

4. Ο ΕΝΑΣ… ΣΩΤΗΡΑΣ, Ο ΑΛΛΟΣ… ΜΟΙΡΑΙΟΣ

Το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς στη Νέα Σμύρνη, το σφράγισαν οι δυο τερματοφύλακες. Στο 88’ ο Μπάρκας απέκρουσε σε κόρνερ ένα δυνατό σουτ του Τσιλούλη και έγινε ο σωτήρας της ΑΕΚ, καθώς κράτησε το μηδέν. Από την άλλη μεριά, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μανοϊλοβιτς έκανε μια εξαιρετικά λάθος εκτίμηση σε φάση, έκανε ουσιαστικά δώρο την μπάλα στον Πόνσε και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στο άδειο τέρμα και να σφραγίσει τη νίκη της ΑΕΚ.