Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Νέα διακοπή, επεισόδια έξω από το ΟΑΚΑ και δακρυγόνα

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό – στο ντέρμπι “αιωνίων” της 25ης αγωνιστικής της Super League και στο 55ο λεπτό σημειώθηκαν επεισόδιο έξω από το πέταλο των οργανωμένων οπαδών του Τριφυλλιού στο ΟΑΚΑ.

Οι αστυνομικές Αρχές προχώρησαν σε χρήση δακρυγόνων για την καταστολή της έντασης. Η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική στο συγκεκριμένο σημείο, έτσι οι οπαδοί των γηπεδούχων μετακινήθηκαν σε πιο κεντρικές θύρες.

Ο Γερμανός διαιτητής, Μάρκο Φριτς, αναγκάστηκε να διακόψει ξανά το ματς στο 70ό λεπτό – το είχε κάνει και στο έκτο για περίπου οκτώ λεπτά λόγω εισβολής οπαδών των γηπεδούχων κι επίθεσης στον πάγκο του Ολυμπιακού – καθώς η ατμόσφαιρα άρχισε να γίνεται πιο αποπνικτική και για τους ίδιους τους παίκτες.

Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού αρχικά και του Παναθηναϊκού εν συνεχεία μπήκαν στ’ αποδυτήρια. Οι οπαδοί των πράσινων που κάθονταν σε άλλες θύρες ξεκίνησαν ν’ αποδοκιμάζουν τους οργανωμένους για τη συμπεριφορά τους.

Υπενθυμίζεται ότι οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 1-0, καθώς στο 53ο λεπτό ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Λεονάρντο Κούτρη νίκησε τον Σωκράτη Διούδη κι άνοιξε το σκορ.