Ολυμπιακός – ΟΦΗ 5-1: Άνετοι και ωραίοι οι “ερυθρόλευκοι”

Ο ΟΦΗ αποτέλεσε εύκολη λεία για τον Ολυμπιακό το απόγευμα της Δευτέρας (25/2) στο “Γ. Καραϊσκάκης”. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί και επικράτησαν με 5-1 για την 22η αγωνιστική της Super League. Τα πέντε γκολ είχαν σημειωθεί μέχρι το 60′, χατ – τρικ ο Χασάν, δύο ασίστ ο Ποντένσε.

Πάμε να δούμε τα τέσσερα στοιχεία που είδαμε στο Φάληρο…

1. Ο,ΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ… ΕΓΡΑΦΕ

Όπως με την ΑΕΛ, έτσι και με τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο 45λεπτο με 3-0 μπροστά στο σκορ. Ο Γιώργος Μασούρας, με… φόρα από το Κίεβο (ήταν ο καλύτερος παίκτης των “ερυθρόλευκων” όταν μπήκε στο δεύτερο μισό) άνοιξε το σκορ στο 15′ με κοντινή κεφαλιά, από σέντρα του Ποντένσε. Ο Πέδρο Μαρτίνς αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, καθώς μέσα σε δύο λεπτά έχασε δύο παίκτες που ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα. Στο 20′ τραυματίστηκε ο Βασίλης Τοροσίδης και στη θέση του πέρασε ο Τσιμίκας (δεξιός μπακ πέρασε ο Κούτρης), ενώ στο 21′ τη θέση του επίσης “λαβωμένου” Καμαρά πήρε ο Μπουχαλάκης, λίγες μέρες πριν από τη ρεβάνς με τη Λαμία.

Η ανέλπιστη εξέλιξη δεν επηρέασε ούτε τον Πορτογάλο, ούτε την ομάδα του, η οποία ήταν καταιγιστική. Απέναντι σε μια πολύ ευάλωτη αμυντικά ομάδα, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν πάρτι. Στο 36′ ο Χασάν και στο 40′ ο Φορτούνης έγραψαν το 3-0 του πρώτου μέρους. Τρεις τελικές, τρία γκολ για τους γηπεδούχους, που μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους θα έφτασαν τις πέντε τελικές. Και να σκεφτεί κανείς ότι ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα, χάνοντας ευκαιρίες με Ναμπί (1′) και Βαζ (2′). Επίσης αξιοσημείωτο, ότι οι Κρητικοί ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με κατοχή μπάλας 52%!

2. ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΕ ΜΕ ΟΜΑΔΑ FOOTBALL LEAGUE

Θα περίμενε κανείς ότι θα αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ. Αντίθετα, δέχτηκε και τέταρτο γκολ δευτερόλεπτα μετά την έναρξή του. Ο Χασάν δεν αντιμετωπιζόταν από Παπάζογλου και Μιχόγεβιτς. Μιλάμε για τη χειρότερη άμυνα που εμφανίστηκε φέτος στο Φάληρο. Φυσικά η αναφορά δεν γίνεται μόνο στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο, αλλά συνολικά στην ανασταλτική λειτουργία του ΟΦΗ. Οι ερυθρόλευκοι έφταναν με τέτοια ευκολία στα αντίπαλα καρέ, λες και είχαν απέναντί τους ομάδα που συμμετέχει στη Football League. Ο Αιγύπτιος σημείωσε δεύτερο γκολ στο 46′, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Αυτό ήταν το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στη Super League που ο Ολυμπιακός σημείωνε τέσσερα γκολ (είχε προηγηθεί το 4-0 με την ΑΕΛ, το 4-0 με τον Πανιώνιο και το 4-1 με την ΑΕΚ).

3. ΤΟ ΧΑΤ – ΤΡΙΚ ΤΟΥ ΧΑΣΑΝ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΝΑΜΠΙ

Ο ΟΦΗ πιστοποίησε στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό γιατί βρίσκεται στην προτελευταία θέση της Super League. Γιατί διαθέτει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, την ίδια ώρα που κατέβηκε στο “Γ. Καραϊσκάκης” χωρίς “καθαρόαιμο” στράικερ (Βουό και Γιακουμάκης ήταν νοκ άουτ και επελέγη ο Νέιρα που είναι δεκάρι). Όχι δηλαδή ότι αν είχε Βουό και Γιακουμάκη θα άλλαζαν τα πράγματα, με δεδομένο ότι οι Πειραιώτες είναι κατά κράτος καλύτερη ομάδα.

Ο Ναμπί, μια από τις καλύτερες μεταγραφές που έκαναν οι Ηρακλειώτες, μείωσε σε 4-1 με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή στο 57′, αλλά αυτό ήταν μια απλή παρένθεση. Το σύνολο του Μαρτίνς εξακολουθούσε να φτάνει με τρομερή ευκολία στα αντίπαλα καρέ και στο 60′ έφτασε στο χατ – τρικ και στα επτά γκολ στη Super League. Θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλα τέρματα, αλλά στο 67′ και στο 85′ αστόχησε από θέση βολής.

4. ΟΙ ΑΣΙΣΤ ΤΟΥ ΠΟΝΤΕΝΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

Αν εξαιρεθούν οι τραυματισμοί των Τοροσίδη και Καμαρά, επρόκειτο για ένα καταπληκτικό απόγευμα για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε μπορεί να έχει σοβαρό πρόβλημα στο γκολ, αλλά κόντρα στον ΟΦΗ κατέγραψε δύο ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, στο γκολ του Μασούρα και στο 3-0 με την κεφαλιά του Χασάν. Ο Φορτούνης, που στο πρώτο ημίχρονο περνούσε τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ σαν σταματημένους, έφτασε τα δέκα γκολ στη Super League όταν έγραψε το 2-0 και πρόσθεσε μια ακόμη μεστή εμφάνιση στη φετινή σεζόν. Οι ερυθρόλευκοι ακόμα και μετά το 5-1 στο 60′, δεν σταμάτησαν να πιέζουν και για έκτο γκολ, το οποίο δεν ήρθε ποτέ, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει.

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου), Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)

4ος: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (20′ λ. τρ. Τσιμίκας), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (21′ λ. τρ. Μπουχαλάκης), Μασούρας, Ποντένσε (74′ Γκερέρο), Φορτούνη, Χασάν.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Μπράουν, Παπάζογλου (65′ λ. τρ. Ποτουρίδης), Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Σακόρ, Μεγιάδο, Ναμπί, Βαζ (76′ Οικονόμου), Φερέιρα, Νέιρα (53′ Πέρσον).

Γκολ: 15′ Μασούρας, 36′, 46′ 60 Χασάν, 40′ Φορτούνης – 57′ Ναμπί, 76′ Μπράουν, 88′ Σακόρ

Κάρτες: 4′ Μιράντα, 12′ Ποντένσε – 4′ Νέιρα, 29′ Φερέιρα