Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-1: Ξύπνησε στο β’ και “καθάρισε”

Ο Ολυμπιακός, όπως ακριβώς στον πρώτο γύρο στο Περιστέρι, νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Ατρόμητο στο “Γ. Καραϊσκάκης”, για την 26η αγωνιστική της Super League. Οι “κυανόλευκοι” άνοιξαν το σκορ με το 17ο φετινό τέρμα του Κουλούρη, αλλά οι αμυντικοί χαφ Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης χάρισαν το τρίποντο στους “ερυθρόλευκους”.

Αυτή ήταν η 19η φετινή νίκη για τον Ολυμπιακό (έφτασε τους 60 βαθμούς) και η έβδομη ήττα του Ατρόμητου, ο οποίος έχει πλέον τους ίδιους βαθμούς με τον Άρη (43). Πάμε να δούμε τα τέσσερα στοιχεία που μάθαμε από τον αγώνα στο Φάληρο…

1. ΤΑ “ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΑ” ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΑΜΥΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με την ίδια ενδεκάδα που είχε επιλέξει ο Μαρτίνς στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Από αυτούς, οι Ομάρ, Μεριά, Σισέ, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Μασούρας και Φορτούνης είχαν προ ημερών υποχρεώσεις με τις εθνικές τους ομάδες και παρουσίασαν σημάδια κόπωσης. Και οι τέσσερις των “ερυθρόλευκων” μετόπισθεν είχαν συμπεριληφθεί στα αντιπροσωπευτικά τους συγκροτήματα και αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα στην εξαιρετική μεσοεπιθετική ομάδα του Ατρόμητου. Για να καταλάβετε: Το φάουλ του Ουάρντα που χτύπησε στο δοκάρι προήλθε από στραβοπάτημα του Μεριά, που υποχρέωσε τον Ομάρ να κάνει φάουλ στον Αιγύπτιο.

Το 0-1 των φιλοξενούμενων ξεκινάει από λάθος πάσα του Γκιλιέρμε, αλλά και κακή αμυντική λειτουργία από Κούτρη – Σισέ. Λίγο μετά Μεριά αργεί να πάει πάνω στον Κουλούρη, ο οποίος αφού πρώτα εξέθεσε την άμυνα του Ολυμπιακού με την κάθετη πάσα στον Μπρούνο, με ωραίο τσίμπημα της μπάλας από κοντά άνοιξε το σκορ (το 17ο φετινό του γκολ). Ο Ατρόμητος είχε μεγαλύτερη φρεσκάδα και ορεξάτο τον Μπρούνο, ο οποίος προχώρησε σε μια σειρά από θεαματικές ενέργειες πάνω στη γραμμή. Ο Ενσικουλού έβαλε δύσκολα στον Σισέ σε 1-2 περιπτώσεις, ο Ουάρντα μπήκε δυναμικά αλλά όσο περνούσε η ώρα χανόταν, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν σε δύο στιγμές κοντά σε γκολ, στο 13′ με τον Μασούρα και στο 44′ με τον Φορτούνη.

2. Η ΕΞΙΛΕΩΣΗ ΤΟΥ ΓΚΙΛΕΡΜΕ

Ήταν ξεκάθαρο ότι κάτι έπρεπε να αλλάξει στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού. Γι’ αυτό ο Μαρτίνς με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έκανε δύο αλλαγές. Ο Μασούρας αντικαταστάθηκε από τον Χασάν και ο Γκερέρο από τον Ζιλ Ντίας, που επέστρεφε στη δράση για πρώτη φορά μετά τις 21 Φεβρουαρίου και τον αγώνα με τη Ντινάμο. Πέντε λεπτά μετά τη σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (1-1).

Ο νεοεισελθών Ντίας που μπήκε με διάθεση να κάνει αυτός τη διαφορά, βρήκε τον Φορτούνη, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μέγερι. Ο Βραζιλιάνος, που έφερε ευθύνη στο γκολ του Ατρόμητου, εξιλεώθηκε με το τέρμα της ισοφάρισης στο 50′, παρότι και αργότερα βέβαια συνέχισε να κάνει επιπόλαιες ενέργειες. Ο Κάναντι βλέποντας ότι ο Ολυμπιακός μπήκε τόσο δυναμικά, αποφάσισε να κάνει αλλαγή τον Ουάρντα και να αλλάξει διάταξη: 5-3-2, με νέο πρόσωπο τον στόπερ Καρασαλίδη και Ενσικουλού – Κουλούρη στην κορυφή.

3. Ο ΣΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΑ ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗ

Σε αντίθεση με τον Γκερέρο, ο Χασάν ήταν πιο δραστήριος από τον Ισπανό, που δεν ακούμπησε παρά ελάχιστες φορές τη μπάλα στο πρώτο ημίχρονο. Τον Αιγύπτιο τον ένιωσε για τα καλά η άμυνα του Ατρόμητου, όπως στη φάση του 57′, όταν ο Μέγερι κατόρθωσε να απλώσει το χέρι και να “βγάλει” το πλασέ του. Ο διεθνής φορ πήγε να σκοράρει και στο 70′, όταν δεν έπιασε καλά την προβολή που επιχείρησε, αν και υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Τελικά τη λύση για τον Ολυμπιακό έδωσε ο παρτενέρ του Γκιλέρμε στη θέση των αμυντικών μέσων, ο Μπουχαλάκης. Ο Κρητικός χαφ αξιοποίησε την εξαιρετική σέντρα του Ποντένσε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1 στο 75′. Παρεμπιπτόντως, τόσο γι’ αυτόν όσο και για τον Γκιλιέρμε ήταν τα πρώτα τους γκολ στη Super League (ο Μπουχαλάκης είχε βρει δίχτυα στο παιχνίδι με τη Μπέρνλι, στην Ευρώπη).

4. Η ΝΕΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΖΟΓΚΛΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΕΝΣΕ

Ο Κάναντι στο 77′ αποφάσισε να αλλάξει εκ νέου διάταξη, περνώντας εκτός τον Κιβρακίδη και στη θέση του τον Μανούσο, παίζοντας πια 3-4-3. Αυτό δεν κατέστη εφικτό να διαφοροποιήσει την εικόνα της ομάδας του, αφού ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο 45λεπτο. Αν ο Ποντένσε ήταν εύστοχος, θα μπορούσε να σημειώσει στο 87′ το 3-1.

Ο Πορτογάλος, όπως φυσικά και σε πολλά άλλα φετινά παιχνίδια, έκανε μια σειρά από ζογκλερικές ενέργειες, που δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ήταν βέβαια αυτός που έκανε την ασίστ στο γκολ της νίκης. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πιο προσεκτικοί στα μετόπισθεν, δεν επέτρεψαν στους μεσοεπιθετικούς του Ατρόμητου να απειλήσουν σοβαρά και κατέκτησαν το τρίποντο.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

Διαιτητής: Ματίας Γκεστράνιους (Φινλανδία)

Βοηθοί: Γιαν Πέτερ Αραβίρτα (Φινλανδία), Νίκο Αλακάρε (Φινλανδία)

4ος: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Φορτούνης (92′ Καμαρά), Μασούρας (46′ Χασάν), Γκερέρο (46′ Ντίας).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Κιβρακίδης (77′ Μανούσος), Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ουάρντα (62′ Καρασαλίδης), Μπρούνο, Ενσικουλού (81′ Μούγιακιτς), Κουλούρης.

Γκολ: 50′ Γκιλιέρμε, 75′ Μπουχαλάκης – 30′ Κουλούρης

Κάρτες: 68′ Ελαμπντελαουί – 52′ Μάντσον