ΝΒΑ: Οι Γουόριορς διέλυσαν με 126-85 τους Χιούστον Ρόκετς

Έχοντας ηγέτη τον Στεφ Κάρι και δείχνοντας χαρακτήρα πρωταθλητών, οι Ουόριορς διέλυσαν τα ξημερώματα της Δευτέρας με 126-85 τους Ρόκετς, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των τελικών της Δύσης.

Με αυτή την νίκη οι «πολεμιστές» έφτασαν τις 16 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες στα play-off, ξεπερνώντας το ρεκόρ των Μπουλς του Μάικλ Τζόρνταν, από τη σεζόν 1990-1991 (15 νίκες.)

Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ έφτασε στο ημίχρονο σε διαφορά +11 (54-43), αλλά ξέφυγε στο τρίτο και τέταρτο δωδεκάλεπτο φτάνοντας σε σκορ 72-42.

Ο Στεφ Κάρι σημείωσε 35 πόντους (5/12 τρίποντα), με τους 18 από αυτούς να είναι στη τρίτη περίοδο, ο Κέβιν Ντουράντ ακολούθησε με 25 πόντους, ενώ double double έκανε ο Ντρέιμοντ Γκριν με 10 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Oι Τζέιμς Χάρντεν και Κρις Πολ έμειναν στους 20 και 13 πόντους αντίστοιχα για τους Ρόκετς. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν τα ξημερώματα της Τετάρτης (04:00) στο τέταρτο ματς της σειράς που θα γίνει και πάλι στο Όκλαντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-22, 23-21,34-24,38-18