Νίκη της Ρεάλ και 1-1 η σειρά με τον Παναθηναϊκό

Αλλαγή σκηνικού στη σειρά του Παναθηναϊκού Superfoods με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί ήταν πιο σκληροί μετά την βαριά ήττα του Game 1, βρήκαν… σημεία αναφοράς στην εμπειρία των Ρούντι Φερνάντεθ – Φελίπε Ρέγιες – Τζέισι Κάρολ, μάζεψαν τα ριμπάουντ και έκαναν το μπρέικ στο ΟΑΚΑ. Έτσι, η σειρά οδηγείται στη Μαδρίτη με το σκορ στο 1-1 για τα Game 3 και Game 4.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα «θαλάσσωσαν» στην 3η περίοδο, όταν και δέχθηκαν 32 πόντους. Το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να κρατήσει χαμηλά τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο αυτή τη φορά, με τη Ρεάλ να παίρνει το διπλό στο ΟΑΚΑ. Παράλληλα, σε πολλά σημεία του αγώνα έδειξε να μην έχει σταθερές επιθετικές λύσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το «πάνω χέρι» στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν -κυρίως στο πρώτο μέρος- για τις αποφάσεις των Ράντοβιτς, Μπελόσεβιτς, Μπολτάουζερ. Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Μαίκ Τζέιμς, που όμως έχασε κάποια μεγάλα σουτ, όπως και ο Νικ Καλάθης, που χειροκροτήθηκε στο ΟΑΚΑ. Καλός ήταν ο Άντριαν Πέιν, βοήθησε επιθετικά (αλλά όχι αμυντικά) ο Κρις Σίνγκλετον. Λίγο έλειψε να… τιναχτεί στον αέρα το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα, ύστερα από μια αντιαθλητική ενέργεια του Ρούντι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο διαβασμένοι συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι και παρουσίασαν άλλο πρόσωπο με το «καλημέρα» του Game 2. Το ματς ξεκίνησε με πολλές επαφές, αλλά και 2 γρήγορα φάουλ του Μάικ Τζέιμς (7-7 στο 4′). Το «πράσινο» 8-0 σερί οδήγησε στο 15-7 στο 6′, με το δεκάλεπτο να «κλείνει» με buzzer beater τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον (7π.) με σκορ 21-16. Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ ήταν στο +5, παρά την μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (6-15ρ.).

Με τον Νικ Καλάθη στον πάγκο για «ανάσες» ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε για λίγο την επιθετική του συγκέντρωση (23-25 στο 14′), αλλά την ξαναβρήκε, μαζί με τον ηρεμία του, από τον Άντριαν Πέιν (8π.). Την ίδια ώρα, η Ρεάλ έπαιρνε σταθερά σκορ από τη γραμμή των βολών (είχε συμπληρώσει τα 5 ομαδικά φάουλ από το 14′ ο ΠΑΟ), βλέποντας τους Ρούντι Φερνάντεθ – Φελίπε Ρέγιες να βγαίνουν μπροστά (34-32). Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν… παρκαρισμένος στον πάγκο στη δεύτερη περίοδο, αλλά η υπεροχή των Ισπανών στα ριμπάουντ (7-22ρ.) και τα πολλά φάουλ που εξόργισαν το ΟΑΚΑ (17-12 τα φάουλ, 15-20 οι βολές), επέτρεψαν στην ομάδα του Λάσο να μείνει κοντά στο ημίχρονο (40-36).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια η Ρεάλ συνέχισε να κάνει… θραύση στα ριμπάουντ, ο Τζέισι Κάρολ βρήκε ρυθμό, ο Ρέγιες ήταν υπερπολύτιμος και το σκηνικό άλλαξε ξανά (49-52 στο 25′ και 51-57 στο 27′). Στο 30′ ο Κάρολ είχε 17 πόντους, ο Ρέγιες 18π. και η Ρεάλ ήταν μπροστά (61-68). Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν καλή έπαιζε άμυνα (δέχθηκε 32π. σε μία περίοδο), «χάριζε» κατοχές με τα χαμένα ριμπάουντ και δεν είχε βάλει τα… όπλα του στην επιθετική του εξίσωση.

Το -7 καλύφθηκε σε ένα δίλεπτο (68-68 στο 32′) με τον Τζέιμς να μειώνει, τον Ντένμον να ισοφαρίζει και την «πράσινη» άμυνα να… επιστρέφει στο παρκέ του ΟΑΚΑ, παρά το γεγονός πως οι Καλάθης – Γκιστ ήταν στον πάγκο. Η «βασίλισσα», όμως, αντέδρασε (70-74 στο 36′), με τον Πασκουάλ να επιστρατεύει και τον Κέι Σι Ρίβερς. Ο Γκιστ έκανε το 5ο φάουλ του και αποβλήθηκε στο 36:10 με τον Ρούντι να διαμορφώνει το 72-78. Ο Καλάθης αστόχησε σε δύο τρίποντα που του έδωσε η άμυνα των Ισπανών, αλλά ο Τζέιμς βρήκε στόχο (77-80 στο 37′). Το λάθος του Ρούντι ακολούθησαν οι 1/2 βολές του Πέιν (78-80), αλλά ο Τόμπκινς έβαλε τρίποντο – μαχαιριά στο 38′ (78-83).

Στο… θρίλερ του ΟΑΚΑ ο Σίνγκλετον αστόχησε για τρεις, όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν την κατοχή με τον Τζέιμς να κάνει το 80-83. Περίπου 80” πριν από το φινάλε ο Αγιόν έβαλε 1/2β. για το 80-84. Ο Τζέιμς έκανε λάθος και οι βολές του Ντόντσιτς έστειλαν την Ρεάλ στο +6, 1′ πριν από το τέλος (80-86). Στο τελευταίο λεπτό οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν, με την Ρεάλ να φεύγει με το διπλό από το ΟΑΚΑ (82-89).

Τα Δεκάλεπτα: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89