NBA: Άλωσαν και το Κλίβελαντ οι Γουόριορς

Οι Γουόριορς έχουν πια βρει το ρυθμό τους, παίζουν στο ίδιο επίπεδο μέσα – έξω και το απέδειξαν και στο Κλίβελαντ.

Οι πρωταθλητές νίκησαν τους φιναλίστ Καβαλίερς με 118-108 μέσα στην έδρα τους και παραμένουν μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα με μονοψήφιο αριθμό ηττών (36 -9), διατηρώντας το καλύτερο ρεκόρ.

Για τους «πολεμιστές» ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 32 πόντους και ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε άλλους 23, ενώ κορυφαίος για την ομάδα του Κλίβελαντ ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, με 32 πόντους.

Μέτριος ήταν ο Κώστας Κουφός (5 πόντοι, 4 ριμπάουντ) στην ήττα του Σακραμέντο με 88-95 στην Οκλαχόμα από τη Θάντερ, την 30ή σε 43 αγώνες για τους Κινγκς, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης έπαιξε μόλις ένα λεπτό.

Για τους νικητές, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έφτασε στο double-double με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ, αλλά αποβλήθηκε τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όταν εκνευρίστηκε για ένα σφύριγμα των διαιτητών.

Πολλές ώρες νωρίτερα από τα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έκανε επίσης double-double (27 πόντοι, 20 ριμπάουντ) με ρεκόρ καριέρας σε ριμπάουντ κι επέτρψε στο Μιλγουόκι να νικήσει τους Γουίζαρντς (104-95) στην πρωτεύουσα των ΗΠΑ.