Basket League: Σταθερά στην οκτάδα ο Χολαργός

Ο Χολαργός (6-5) επικράτησε του Λαυρίου (3-8) με 82-71 στο «Αντώνης Τρίτσης» κι εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης στην Basket League!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρίσκεται σε ανοδική πορεία τις τελευταίες αγωνιστικές και το επιβεβαίωσε ξανά κόντρα στο Λαύριο, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη του σε πέντε εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς σκόραρε για το 17-11 στο 6’49”, το Λαύριο έκανε ένα μικρό σερί και μείωσε σε 17-15 με τις βολές του Κουζέλογλου ωστόσο ο Χολαργός βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Χόκινς, Τάλτον κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 25-19. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά τους, ο Γιάνκοβιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 31-21 στο 12’35” από τη γραμμή των βολών και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-39. Οι νεοφώτιστοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 19-8 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 65-47 στο 30′. Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 73-63 στα 3’22” για το φινάλε ωστόσο ο Χολαργός κράτησε τη διαφορά κι έφτασε στην έκτη εφετινή νίκη του, παραμένοντας σε τροχιά playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71

Χολαργός (Αντρέας Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 13, Οκερέαφορ 7, Αγκμπελέσε 18, Χόκινς 14, Κόττας 1, Καμπερίδης 5, Σπυριδωνίδης 0, Τάλτον 14, Καλαϊτζάκης 0, Ραλλάτος 0, Λοβ 6

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Κακλαμανάκης 10, Νίξον 0, Κουζέλογλου 9, Τζόουνς 5, Λαμπ 23, Μαστρογιαννόπουλος 5, Λούντζης 1, Μιλόσεβιτς 3, Περάκης 0, Λέγκικας 0, Οντιάσε 4, Ινγκλις 11