Basket League: Πήρε την νίκη απέναντι στον Κολοσσό το Λαύριο

Το Λαύριο κατάφερε να επικρατήσει με 74-70 του Κολοσσού και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, φτάνοντας στο 3-3. Ο Περράκης με 2/2 βολές στο τέλος… κλείδωσε το ματς. Bυθίζεται ο Κολοσσός.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Λαύριο νίκησε με 74-70 τον Κολοσσό και ανέβηκε στο 3-3 στη Basket League. Οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-5 και είναι σε δύσκολη θέση.

Πρώτος σκόρερ για το Λαύριο ο Λαμπ με 21, ενώ για την ομάδα της Ρόδου ο Άσκα μέτρησε 16.

Το ματς

O Kολοσσός είχε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς, αφού προηγήθηκε με 10 (2-12) χάρη στο καλάθι του Δημάκος. Ο Τζόουνς μείωσε σε 10-14 για το Λαύριο με τον Τζόουνς, αλλά ο Πίνκστον έκανε το 10-18. Την τελευταία κουβέντα στο 4 πρώτο δεκάλεπτο την είπε ο Κακλαμανάκης που διαμόρφωσε το 14-19.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 3 (20-23) με τον Μέλσον, αλλά ο Πίνκστον συνέχισε να πληγώνει το Λαύριο, κάνοντας το 24-29 στο 25′. Η ομάδα του Σερέλη πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Λαμπ (32-31) στο 17′. Το τελευταίο καλάθι πριν το ημίχρονο μπήκε από τον Μαυροειδή που έκανε το 34-35. Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν δυσκολίες πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αφού το Λαύριο σούταρε με 2/9 και ο Κολοσσός είχε 2/10.

Ο Μιλόσεβιτς έφερε το ματς στα ίσα (41-41) στο 23′ χάρη με έμμεσο τρίποντο. Κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Κουζέλογλου να γράφει το 47-47 στο 26′. Με τρίποντο του Γκιμπς, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 49-52 στο 29′.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Μιλόσεβιτς που έκανε το 61-58, αλλά ο Πίνκσον με τον Μπράουνινγκ απάντησαν για το 63-64 στο 37′. Μέλσον και Μιλόσεβιτς έκαναν το 67-64, 2 λεπτά πριν το τέλος. Στον πόντο μείωσε ο Άσκα (67-66) στο 39′, αλλά ο Λαμπ σκόραρε για το 69-66. Ο Βετούλας χρεώθηκε με τεχνική ποινή, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το Λαύριο έχασε τη βολή. Λαμπ και Μπράουνινγκ σκόραραν για τρεις και έτσι έγινε το 72-70. Ο Περράκης με 2/2 βολές στο τέλος κλείδωσε τη νίκη του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 0, Μιλόσεβιτς 16, Κακλαμανάκης 4, Τζόουνς 8, Λαμπ 21, Μαστρογιαννόπουλος 0, Περάκης 4, Νίξον 6, Κουζέλογλου 2, Ερμίδης 0, Μέλσον 10, Οντιάσε 3

Κολοσσός (Νίκος Βετούλας): Μαυροειδής 9, Δημακός 5, Ασκα 16, Ντιγκς 6, Γκιμπς 9, Γεωργάκης 0, Μπιλής 0, Γεωργαλής 0, Αγγελάκος 0, Παπαδάκης 0, Μπράουνινγκ 10, Πίνκστον 15