Basket League: «Πάτησε» το Ρέθυμνο ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός (2-7) επέβαλε από την πρώτη στιγμή το ρυθμό του στο ντέρμπι των νησιωτών και πανηγύρισε μια άνετη νίκη (74-63) επί του Ρεθύμνου (2-8), βάζοντας τέλος στο σερί 5 ηττών και παίρνοντας μικρή «ανάσα» ενόψει συνέχειας.

Η διαφορά θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη για τους Ροδίτες (και να μην κινδυνεύουν σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας με τους αντιπάλους τους), αφού έφτασαν και στο +20, αλλά έριξαν ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Κρητικοί πλησίασαν αρκετά, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Μπαρτ (21π.), Τζόνσον (13π.) και Ντάνιελς (12π., 9ρ.) ξεχώρισαν για την ομάδα του Ζιάγκου.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός πήρε γρήγορα διαφορά στο ματς (12-4, 4′), με τον Μπαρτ να μειώνει στο δεκάλεπτο (18-11, 10). Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου πλησίασε κι άλλο (20-16, 14′), αλλά εκεί οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί και πήγαν την διαφορά σε διψήφια τιμή (27-16, 16′), για να δώσει ο Γκιμπς μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του στο ημίχρονο (36-21, 20′).

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα (41-24, 22′), Τζόνσον και Μπαρτ βρήκαν λύσεις επιθετικά (52-40, 27′), αλλά η ομάδα της Ρόδου συνέχιζε στο ρυθμό της (59-41, 30′). Οι παίκτες του Φλεβαράκη πήγαν την διαφορά και στο + 20 (66-46, 33′), οι Κρητικοί έκαναν σερί (66-57, 37′), ο Μπράουνινγκ πέτυχε κρίσιμο τρίποντο (69-57, 38′) και ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη (74-63).

* Ακόμα εκκρεμεί το ματς του Κολοσσού με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που δεν έγινε την 7η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-21, 59-41, 74-63

Κολοσσός Ρόδου (Κώστας Φλεβαράκης): Γεωργάκης 4, Ντιγκς 6, Μπράουνινγκ 14, Γκιμπς 13, Πίνκστον 14, Μαυροειδής 6, Μπιλής 0, Γεωργαλής 3, Κούπκοβιτς 5, Παπαδάκης 0, Δημακός 0, Κάρτερ 9

Ρέθυμνο (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 13, Χριστοδούλου 5, Μπάρτ Τζούνιορ 21, Κλάντον 2, Ντάνιελς 12, Σιγούνας 0, Καλογιαννίδης 0, Γλυνιαδάκης 0, Ραζής 0, Μπράσι Ντέιβις 6, Κουρέπης 0, Τζόουνς 4