Μπάσκετ: Γλίτωσε την ήττα το Περιστέρι

Το Περιστέρι έπαιξε χωρίς τον καλύτερό του παίκτη, ωστόσο νίκησε με δυσκολία τον Πανιώνιο (74-71).

Το Περιστέρι λαχτάρησε, αλλά τελικά νίκησε τον Πανιώνιο με 74-71. Η απουσία του Χάροου παραλίγο να στοιχίσει στους γηπεδούχους σε ένα ματς που οι Νεοσμυρνιώτες έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με 3/4 τρίποντα προηγήθηκαν με 7-13 (5′), ωστόσο Γκρέι και Ντάνιελ βρήκαν χώρο δράσης και με δικά τους καλάθια έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ πριν το τέλος της περιόδου (21-18).

Η άμυνα του Πανιωνίου δεν είχε απάντηση για τον Γκρέι ο οποίο συνέχιζε να σκοράρει κατά ριπάς κάνοντας το 35-27 (16′).

Οι Νεοσμυρνιώτες βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 43-43 (25′) χάρη σε καλάθια από τους Σινκλέρ και Παπαντωνίου. Καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ξεφύγει με ασφαλή διαφορά και όλα έδειχναν πως το αποτέλεσμα θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Ο Πανιώνιος στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο αποφασισμένος και με τρίποντο του Μπέρι προηγήθηκε με 52-58 (33′). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τρόπο να πετύχουν καλάθι κι έμειναν χωρίς πόντο για 3′ στην τελευταία περίοδο μέχρι που σκόραρε πίσω από τα 6.75 ο Σίρκο. Το Περιστέρι με υπομονή και πρωταγωνιστή τον Βασιλόπουλο κατάφερε να μειώσει σε 61-62 (36′), ο Μπέρι όμως ήταν σε εκπληκτική κατάσταση (63-67, 38′). Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν τα παράτησαν και με τρίποντο του Μπέντιλ ισοφάρισαν σε 69-69 (39′). Στο τέλος ο Μπέντιλ ήταν πιο ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 6, Γκρέι 19, Σίρκο 12, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν 10, Μουράτος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης 0, Μπεντίλ 13, Βισσαρίου 0, Καράμπελας 0, Κάδρας 0

Πανιώνιος (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου 7, Μπέρι 27, Τέιλορ 8, Χάρις 9, Σίνγκλερ 16, Καμαριανός 0, Δίπλαρος 2, Ντόρσει 0, Καμπερίδης 0, Ρουμελιώτης 0, Χουγκάζ 0, Οστιν 2