Mπάσκετ: Εκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Άρη με 64-68, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δε… βλεπόταν.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του Άρη με 64-68, αλλά η απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο προβλημάτισε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Πειραιώτες αν και προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά, είδαν τον εξαιρετικό στο δεύτερο ημίχρονο Άρη, να διεκδικεί τη νίκη στο τέλος.

Ο Σπανούλης ξεκίνησε με κέφια (7π., 1ασ., 2ρ. στο πρώτο τρίλεπτο) και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-11 (3′). Οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να φτάσουν στο καλάθι των αντιπάλων τους με κανέναν τρόπο και μάλιστα τα δικά τους λάθη ο Παπανικολάου τα μετέτρεψε σε καρφώματα και lay up (9-25, 9′).

Ο Τζόουνς έδωσε πνοή στην επίθεση του Άρη και χάρη σε δικό του τρίποντο μείωσε σε 17-25 (11′). Οι «ερυθρόλευκοι» προβληματίστηκαν από την πίεση σε όλο το γήπεδο των παικτών του Αγγέλου και με βοήθεια από τον Φλιώνη έβρισκαν απαντήσεις στα καλάθια του ΛεΝτέι στην άλλη πλευρά (23-33, 15′). Η είσοδος του αρχηγού του Ολυμπιακού επανέφερε την εύρυθμη λειτουργία της επίθεσης κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ (28-44, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες μπήκαν χαλαροί και το πλήρωσαν τόσο στην επίθεση όσο κυρίως στην άμυνα αφού ο Τζόουνς με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (40-48, 24′). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ελέγξει τον ρυθμό, δεν έτρεχε και ήταν άστοχος πίσω από τα 6.75 με συνέπεια το σκορ να είναι 44-53 (28′).

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Μπλατ στην επίθεση με εξαίρεση τον Πρίντεζη δεν έκαναν καμία ζημιά στον αντίπαλο και φυσικά οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Με τους Κάιζερ και Μπελ να μπαίνουν έστω κι αργά στην εξίσωση του σκορ ο Άρης μείωσε σε 62-66 (38′).

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68

Αρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, ΜακΓκι 4, Μπελ 4, Χάρις 2, Ντάλο 7, Σλαφτσάκης 0, Βεργίνης 0, Φλιώνης 7, Χρηστίδης 0, Τζόουνς 25, Κάιζερ 6, Αγγέλου 0

Ολυμπιακός (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοφ 7, Σπανούλης 11, Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7, Γουίλιαμς-Γκος 8, Πρίντεζης 11, Τολιόπουλος 0, Μπόγρης 0, Μάντζαρης 4, Τουπάν 3, Τίμα 3, ΛεΝτέι 10