Μπάσκετ: Είπε… αντίο στην Ευρώπη με νίκη ο Αρης

Ο Βαγγέλης Αγγέλου έχοντας τις απουσίες των Μποχωρίδη και Μπελ, έκανε μεγάλο «ροτέισον» και έδωσε την ευκαιρίες σε αρκετούς παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα παιχνίδια και τον δικαίωσαν. Έτσι αποχαιρέτησαν με νίκη την Ευρώπη και πλέον συγκεντρώνονται αποκλειστικά στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Άρης έδειξε επιθετικές αρετές στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραρε 46 πόντους. Οι «κίτρινοι» σούταραν με 55.6% στα τρίποντα και 61.9% στα δίποντα, νούμερα εξαιρετικά υψηλά για τα δικά τους δεδομένα. Ουσιαστικά «έπαιξαν» την Λέφσκι στο δικό της… παιχνίδι μιας και η βουλγαρική ομάδα είναι από τις καλύτερες επιθετικά. Παρά τις αλλαγές ο Άρης είχε τον έλεγχο, προηγούμενος και με πέντε πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επέστρεψε στον… αμυντικό εαυτό του και αυτό τον βοήθησε να αυξήσει την διαφορά σταδιακά. Η Λέφσκι δεν μπορούσε να βρει λύσεις, την ίδια στιγμή που οι «κίτρινοι» συνέχισαν να σκοράρουν πιο εύκολα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους. Η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στους έντεκα πόντους (76-65) στο 37ο λεπτό, με τον Άρη να φτάνει εύκολα στο τελικό. 81-76.