Basket League: Δεν έφτανε ο συγκλονιστικός Μέϊερ για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πατρών ηττήθηκε από την Οστάνδη με 84-88 για την 8η αγωνιστική του BCL παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Τόνι Μέιερ (33π., 6ριμπ.) όμως κατάφερε να διαφυλάξει το +9 της νίκης του στο Βέλγιο.

Η Οστάνδη υποχρέωσε τον Προμηθέα Πατρών στη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα του στο Basketball Champions League, περνώντας νικηφόρα από το «Δ. Τόφαλος». Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα «νεκρά» επιθετικά διαστήματα των Πατρινών σε ένα «κλειστό» παιχνίδι και είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε απέναντι στην ομάδα του Μάκη Γιατρά που υπερασπίστηκε τη διαφορά του «διπλού» (84-93) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Η Οστάνδη εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα και πέτυχε έξι γρήγορους πόντους, υποχρεώνοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει timeout μόλις στο 1’45”, βλέποντας τους παίκτες του να αρχίζουν το ματς με 0/3 σουτ εντός πεδιάς. Ο Τζούρισιτς ανέβασε τη διαφορά στο +4 για τους Βέλγους (8-12, 5’21”) όμως οι Πατρινοί απάντησαν με σερί 5-0, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με το τρίποντο του Μέιερ (13-12) κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-21, έχοντας 10/11 βολές και 6 ασίστ.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 7-0 για τους φιλοξενούμενους (22-28) όμως ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρη τον εκπληκτικό Μέιερ (36-36, 25’35”)! Η Οστάνδη άντεξε στην πίεση, έβρισκε λύσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν ή ισοφάριζαν και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-49. Σε αυτό το διάστημα ο Τόνι Μέιερ είχε 22 πόντους με 2/2 βολές, 4/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 63-57 με τον Γκίκα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-62 ωστόσο η Οστάνδη πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (70-76, 34’16”) ενώ ο Φίλερ διαμόρφωσε το 81-87 στα 47″ για το φινάλε. Το τρίποντο του Μπράουν έκανε το 84-87 όμως ο Γκίκας αστόχησε σε δυο σερί επιθέσεις και οι Βέλγοι επικράτησαν με 84-88.

8. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 1-6
– Οι 1-4 προκρίνονται στην επόμενη φάση, οι 5-6 συνεχίζουν στο FIBA Europe Cup, οι 7-8 αποκλείονται