Basket League: «Απέδρασε» από την Νέα Σμύρνη ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μια άνετη νίκη (74-60) κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και ανέβηκε στο 8-4. Πρώτος σκόρερ των Πατρινών με 17 ο Χολ.

Στο 8-4 ανέβηκε ο Προμηθέας που φόρτσαρε στο 4ο δεκάλεπτο και νίκησε εκτός έδρας με 74-60 τον Πανιώνιο.

Από την άλλη οι κυανέρυθροι έπεσαν στο 3-9.

Για τους νικητές ο Χολ είχε 17 και για τους ηττημένους ο Μπέρι σημείωσε 20.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 4-5 χάρη στο τρίποντο του Χολ στο 2′. Ο Πανιώνιος πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μπέρι να κάνει το 10-9 στο 4′, όμως με ένα επιμέρους 1-11, οι Πατρινοί κατάφεραν να ξεφύγουν για 9 (11-20) στο 8′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ, αφού η ομάδα του Γιατρά σκόραρε με Έλις και Μπράουν με 15-30. Οι κυανέρυθροι απάντησαν με τον Χάρις να γράφει το 23-32. O Μπραόυν επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο, αφού έκανε το 25-36 στο 16′. Το σύνολο του Οικονόμου μείωσε σε 30-36 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Προμηθέας είχε 11 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Πανιώνιος σούταρε με 2/10 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και πήγαν στο +12( 34-46) με τον Χολ στο 25′. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να φέρει το ματς στους 3 πόντους με τον Τέιλορ (47-50) στο 29′.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Προμηθέας επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και με ένα ξέσπασμα έκανε το 55-74 στο 37′. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε ποτέ να γυρίσει μετά από αυτό και έτσι οι Πατρινοί πήγαν στο 8-4.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 30-36, 47-52, 60-74

Πανιώνιος (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου 5, Ντόρσει 2, Μπέρι 20, Σίνγκλερ 0, Οστιν 6, Καμαριανός 2, Καραμαλέγκος 0, Δίπλαρος 0, Καμπερίδης 0, Τέλιορ 11, Χάρις 14, Χουγκάζ 0

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 4, Κασελάκης 11, Λίποβι 10, Χολ 17, Ελις 6, Γκίκας 4, Κατσίβελης 0, Τσαϊρέλης 2, Μέιερ 0, Γερομιχαλός 2, Παρκς 8, Μπράουν 10