Basket League: Απέδρασε από την Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ (6-4) δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε από την Νέα Σμύρνη, αφού νίκησε τον Πανιώνιο (3-7) με 73-69, για την 10η αγωνιστική της Basket League.

Για δεύτερο σερί ματς οι «κυανέρυθροι» έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλό τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα, αφού παρουσίασαν κενά στην άμυνα κι έκαναν από την αρχή αρκετά λάθη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήλεγξε το ματς και με μεγάλα τρίποντα του Γκος στο τέλος, έφυγε νικητής από τη Νέα Σμύρνη.

Οι γηπεδούχοι, που «έχασαν» τον Παπαντωνίου από το 5ο λεπτό του αγώνα, έβγαλαν αντίδραση προς το φινάλε, αλλά το τρίποντο του Μπέρι, με το σκορ στο 69-71, θα μπορούσε να είχε δώσει άλλη τροπή, αν έβρισκε στόχο.

Ο πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου και της Basket League ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους, ενώ ο Όστιν πρόσθεσε 14.

Ο αγώνας

Ο Πανιώνιος, ενώ δημιουργούσε καλές προϋποθέσεις στην επίθεση, έκανε αβίαστα λάθη (7) κι έδινε εύκολα καλάθια στον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να πάρουν μια μικρή διαφορά οι φιλοξενούμενοι (9-15, 7′), με τον Μπέρι να μειώνει σε 13-17 στο 10′. Ένα μικρό σερί των «κυανέρυθρων» στη δεύτερη περίοδο (από 21-22, 12′ σε 26-22, 14′) τούς έδωσε ψυχολογία, αλλά ο Χρυσικόπουλος φρόντισε να ισοφαρίσει γρήγορα (26-26, 15′). Με το σκορ στο 35-39 από τρίποντο του διεθνή φόργουορντ, οι διαιτητές έδωσαν επιθετικό του Μπέρι στον Κόνιαρη, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται. Ο Παπαντωνίου έκανε τα παράπονά του στην Τσαρούχα και τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, με τον Γκος να βάζει την βολή και να κάνει το 35-40 του ημιχρόνου.

Ο Μπέρι με έμμεσο τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον Πανιώνιο (41-40, 22′), αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 για να κάνει το 42-49 (25′). Οι «κυανέρυθροι» δεν μπορούσαν να απαντήσουν στην αστοχία του «Δικεφάλου του Βορρά», ο οποίος, όμως, είχε τον έλεγχο (48-54, 30′). Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 52-59 (33′), με τον Πανιώνιο να βγάζει αντίδραση και να μειώνει σε 56-59 (35′). Ο Γκος εκτέλεσε δύο σερί φορές για το 63-69 (38′), ο Δίπλαρος πλησίασε ξανά (69-71, 39′), ο Μπέρι αστόχησε σε τρίποντο και ο Χάτσερ επισφράγισε το τελικό 69-73 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

Πανιώνιος (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου 0, Ντόρσει 1, Μπέρι 25, Χάρις 7, Σίνγκλερ 4, Καμαριανός 0, Καραμαλέγκος 0, Δίπλαρος 7, Καμπερίδφης 2, Τέιλορ 9, Δημητρακόπουλος 0, Οστιν 14

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15, Κόνιαρης 8, Τέπιτς 8, Τζόουνς 7, Μορέιρα 6, Ζάρας 0, Τσόχλας 0, Σχίζας 0, Αθηναίου 0, Γκάρετ 7, Χάτσερ 11, Γκος 11