Basket League: Ανώτερο το Περιστέρι, νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο

Το Περιστέρι Βίκος Cola (10-2) επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του κόντρα στο Ρέθυμνο (2-10) από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Κρητικούς, επικρατώντας με 80-64 στο κλειστό της Τζον Κένεντι.

O αγώνας

Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους, επιβάλλοντας τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και φτάνοντας στην εύκολη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 50-23 ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί στη συνέχεια ήταν να μαζέψουν τη διαφορά.

Ο Γκρέι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 19-8 στο 7’02” ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-11 στο 10′. Οι «κυανοκίτρινοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα κι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +27, έχοντας 8/9 βολές (88%), 9/19 δίποντα (47%) και 8/11 τρίποντα (72%), 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ και μόλις 3 λάθη σε αυτό το διάστημα! Οι Κρητικοί προσπάθησαν να βρουν λύσεις με το μακρινό σουτ, έκαναν επιμέρους σκορ 9-20 στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσαν στο τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64

Τα στατιστικά των παικτών:

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10, Χάροου 15, Γκρέι 12, Αγραβάνης 8, Ντάνιελ 3, Μουράτος 3, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπέντιλ 12, Σίρκο 8, Καράμπελας 0, Κάλαχαν 5

Ρέθυμνο (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 0, Μπάρτ Τζούνιορ 19, Κλάντον 0, Ραζής 8, Ντάνιελς 11, Οικονομόπουλος 3, Τζόνσον 16, Σιγούνας 0, Καλογιαννίδης 0, Γλυνιαδάκης 2, Μπράσι Ντέιβις 1, Τζόουνς 4