Μπάσκετ: Ανετος περίπατος για την ΑΕΚ

Με επιμέρους 27-13 στην τρίτη περίοδο και πολλούς πρωταγωνιστές, η ΑΕΚ (7-2) επικράτησε του Λαυρίου (3-6) με 83-64, για την 9η αγωνιστική της Basket League κι έφτασε το νικηφόρο σερί της στο 9-0.

Η «Βασίλισσα» δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο μέρος κόντρα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ωστόσο πάτησε… γκάζι στην τρίτη περίοδο και πανηγύρισε μια άνετη νίκη.

Για τους φιλοξενούμενους, που κράτησαν για πρώτη φορά την ΑΕΚ κάτω από τους 90 πόντους στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, ξεχώρισαν οι Μιλόσεβιτς (14π., 4ρ., 2τ.) και Κακλαμανάκης (10π., 6ρ.).

Ο Γιαννόπουλος ήταν στην 12άδα της ΑΕΚ, αλλά δεν αγωνίστηκε. Εκτός ήταν και οι Καββαδάς – Ξανθόπουλος και από την άλλη ο Χαραλαμπόπουλος.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο (7-7, 5′), με τον Σαντ-Ρος να δίνει ένα μικρό προβάδισμα με τρίποντο (14-9, 7′). Η είσοδος του Τζόουνς ήταν σημαντική, αφού ο Αμερικανός με 5 πόντους και 2 κλεψίματα βοήθησε το Λαύριο να περάσει μπροστά στο 10′ (15-16). Ο Οντιάσε κράτησε για λίγο ακόμα το προβάδισμα για την ομάδα του (15-18′), αλλά στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν σερί 11-0 με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν – Χάντερ (30-21, 14′). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, μέσα από την δημιουργία και πετυχαίνοντας 11 πόντους από τα 10 λάθη της ΑΕΚ, μείωσαν στο ημίχρονο (37-31, 20′).

Ο Μιλόσεβιτς μείωσε για το Λαύριο (39-36, 22′), αλλά οι γηπεδούχοι άρχιζαν να βρίσκουν το ρυθμό τους και κυριάρχησαν. Κάνοντας μόλις 1 λάθος στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Μπάνκι έκαναν σερί 7-0 (από 43-38 σε 50-38) και μέσα από την καλή κυκλοφορία και την άμυνα έφτασαν στο +20 (64-44, 30′), με μπροστάρη τον Ρατάν-Μέις. Στην τελευταία περίοδο, Σάκοτα και Ρογκαβόπουλος πήγαν την διαφορά στο +25 (74-49, 34′), το Λαύριο έκανε ένα μικρό σερί (76-57, 37′), αλλά όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη (84-63, 40′).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ματσιούλις 4, Χάντερ 14, Γκρίφιν 8, Σαντ-Ρος 7, Μέις 12, Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14, Λαρεντζάκης 6, Γιαννόπουλος 0, Τσαλμπούρης 10, Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 0, Μιλόσεβιτς 14, Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6, Λαμπ 7, Λούντζης 0, Περράκης 0, Κουζέλογλου 0, Τζόουνς 7, Λεγκίκας 2, Μέλσον 9, Οντιάσε 9