Μπάσκετ: 7/7 το αήττητο Περιστέρι που έμεινε στην κορυφή

Το Περιστέρι συνέχισε την ξέφρενη πορεία του επικρατώντας του Λαυρίου με 87-78. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από εφτά αγωνιστικές μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Η άμυνα των γηπεδούχων «έμπαζε» και το Λαύριο με 9/10 δίποντα προηγήθηκε με 13-19 (5′). Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει καταφέρνοντας να μειώσει το σκορ σε 17-21 (8′) με τον Χάροου, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να είναι παραγωγικοί στην επίθεση και να ξεφύγουν με +8 (21-29, 10΄).

Στην δεύτερη περίοδο με 2/2 τρίποντα του Σίρκο και ένα καλάθι και φάουλ του Μπεντίλ, το Περιστέρι ισοφάρισε σε 34-34 (15′), όμως με τον Μέλσον το Λαύριο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έστω και με μικρότερη διαφορά.

Η ομάδα του Πεδουλάκη ήθελε εμφανέστατα να μπει δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με όπλο την άμυνα, το πέτυχε. Με κλέψιμο και κάρφωμα του Χάροου το Περιστέρι βρέθηκε στο +8 (59-51, 27′), ωστόσο ήταν σειρά του Λαμπ να βρει ρυθμό βοηθώντας τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 61-59 (30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες έβρισκαν λύσεις (68-67, 33′) όμως ένα σερί 7-0 σε εκείνο το σημείο με πόντους των Γκρέι, Κλαρκ και Μπεντίλ έκαναν το 75-67 (36′). Στη συνέχεια δεν απειλήθηκε το παραμικρό κι έφτασε στο 7/7.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11, Χάροου 15, Γκρέι 15, Σίρκο 11, Ντάνιελ 12, Μουράτος 2, Σκορδίλης 0, Φιλιππάκος 0, Κλαρκ 8, Αγραβάνης 3, Μπέντιλ 10, Καράμπελας 0

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 3, Μιλόσεβιτς 14, Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς 6, Λαμπ 20, Μαστρογιαννόπουλος 0, Περάκης 0, Νίξον 16, Κουζέλογλου 3, Εμμίδης 0, Μέλσον 5, Οντιασε 0