«Μπαμ» στην πρεμιέρα από το Περιστέρι

Η επιστροφή του Περιστερίου στην Α1 μετά από πολλά χρόνια συνδυάστηκε με τη μεγάλη νίκη-έκπληξη επί της ΑΕΚ με 83-80, στο τελευταίο χρονικά ματς του «πρώτου πιάτου» της 1ης αγωνιστικής.

Απέναντι στην κάτοχο του Champions League και του Κυπέλλου Ελλάδας 2018, ΑΕΚ, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη όχι μόνο δεν φοβήθηκε, αλλά από την αρχή του ματς έδειξε τις διαθέσεις της.

Με ένα επιμέρους σκορ, 23-8 στη 2η περίοδο, σε συνδυασμό με τους 21 πόντους και τα 6 ριμπάουντ του Ράιαν Χάροου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη κι έδειξαν με το… καλημέρα ότι επέστρεψαν… για να μείνουν.

Η Ένωση απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 16-33 στην 4η περίοδο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα! Συγκεκριμένα, μείωσε στο καλάθι (79-77) με μία βολή του Ματσιούλις στα 33΄΄, αλλά με λέι απ ο Μπέντιλ είπε «όχι» σε μία κιτρινόμαυρη ανατροπή, στα 15΄΄ (81-77).

Ο Μπέντιλ αστόχησε εν συνεχεία μία βολή, αλλά ήταν εύστοχος ο Γκρέι σε 2/2 (83-77), μετά από φάουλ που του έκανε ο Ματσιούλις. Το φινάλε ήταν δραματικό, καθώς ο Γκρίφιν ευστόχησε σε τρίποντο με εναπομείναντα χρόνο 1 δευτερόλεπτο, αλλά δεν υπήρχε πλέον χρόνος. Το Περιστέρι μάζεψε 37 ριμπάουντ έναντι 27 της ομάδας του Λούκα Μπάνκι.