Μπακς – Σελτικς 116-91: Πάρτι πρόκρισης για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους Μπακς

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο βρίσκονται στους Τελικούς της Δύσης! Μένοντας πιστοί στην φιλοσοφία τους, τα “Ελάφια” διέλυσαν με 116-91 τους Σέλτικς στο Game 5 της σειράς, έκαναν το 4-1 και πλέον περιμένουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από την σειρά των Ράπτορς με τους Σίξερς.

Το Μιλγουόκι δεν άφησε κανένα περιθώριο στους απογοητευτικούς Σέλτικς. Μπήκε από την αρχή δυνατά στο παρκέ και είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε ξανά στη μέση για τους Μπακς. Χωρίς να πιέσει καταστάσεις, ο σταρ των Μπακς κυριάρχησε με τον τρόπο του στο παιχνίδι, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Ο Κρις Μίντλετον με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ακολούθησε σε απόδοση τον Γιάννη, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζορτζ Χιλ 16 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 15 πόντους αλλά με μόλις 6/21 σουτ, με τους Τζέισον Τέιτουμ και Μάρκους Μόρις να προσθέτουν από 14 πόντους.

Ο MVP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέλεξε διαφορετική προσέγγιση στο Game 5. Ο “Greek Freak” είχε αρχικά ρόλο δημιουργού, βγάζοντας συνεχώς ελεύθερα σουτ στους συμπαίκτες του. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες και ισοπέδωσε τους Σέλτικς, σε μία ακόμα εμφάνιση επιπέδου MVP.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Σέλτικς τελείωσαν τον αγώνα με 7/39 τρίποντα, μην καταφέρνοντας ποτέ να βρουν ρυθμό πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Οι Μπακς από την πλευρά τους είχαν μόλις 15/47 τρίποντα, αλλά την ίδια στιγμή είχαν 27 ασίστ σε 42 εύστοχα σουτ, σε ένα δείγμα της ομαδικότητάς τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μπακς ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 8-0 και 18-7. Οι Σέλτικς ωστόσο απάντησαν άμεσα και εκμεταλλευόμενοι το πέρασμα του Γιάννη στον πάγκο έτρεξαν ένα σερί 12-0 για να κάνουν το σκορ 18-19. Ο Τζορτζ Χιλ στην συνέχεια κατάφερε όμως με 2 σερί πόντους να βάλει το Μιλγουόκι μπροστά με 22-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Μπακς να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν και να ξεφεύγουν με 31-19, φτάνοντας το σερί τους στο 13-0, ενώ λίγο αργότερα έκαναν το σκορ 38-25. Οι Σέλτικς απάντησαν και μείωσαν σε 40-34 και 43-36, ωστόσο το Μιλγουόκι βρήκε κάπου εκεί τα σουτ που έψαχνε και ξέφυγε με 52-36, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 52-39.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Μπακς να ξεφεύγουν άμεσα με 56-41, αλλά τους Σέλτικς να αντιδρούν και να κατεβάζουν την διαφορά στους 9 πόντους (61-52). Αυτή η αντίδραση ωστόσο αποδείχθηκε προσωρινή, με το Μιλγουόκι να ανεβάζει το τέμπο του αγώνα και να εκτοξεύει την διαφορά στους 18 πόντους (80-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε σόου των Μπακς. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 25 πόντους διαφορά (98-73) και έκτοτε έκαναν απλώς τα… απαραίτητα, παίρνοντας τη νίκη και μαζί την πρόκριση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 52-39, 80-62, 116-91

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 10 (11 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 20 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 19 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόεπζ, Μπλέντσο 18, Ιλιασόβα 10 (6 ριμπάουντ), Χιλ 16, Μπρόγκντον 10, Κόνατον 7 (11 ριμπάουντ), Φρέιζερ 6, Μπράουν, Σνελ

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 14 (6 ριμπάουντ), Μπέινς (6 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιρβινγκ 15, Μπράουν 12, Μόρις 14 (11 ριμπάουντ), Τάις 4, Χέιγουορντ 7, Σμαρτ 4, Ροζίερ 7, Γιαμποσέλ 2, Οτζελέγιε, Γουαναμέικεκρ 3

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 27/47 δίποντα, 15/47 τρίποντα, 17/22 βολές, 56 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Σέλτικς: 22/54 δίποντα, 7/39 τρίποντα, 26/34 βολές, 50 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 14 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Οι Μπακς θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Ράπτορς – Σίξερς στους Τελικούς της Ανατολής. Οι Σέλτικς ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για φέτος.