Μουντιάλ: «Πεντάστερη» Ρωσία διέλυσε την Σαουδική Αραβία στην πρεμιέρα

Σοβαρή και ουσιαστική, η διοργανώτρια Ρωσία άφησε πίσω τις κακές εμφανίσεις των φιλικών αγώνων και επικράτησε άνετα με 5-0 της Σαουδικής Αραβίας στην Μόσχα, στην πρεμιέρα του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μια καλά οργανωμένη τελετή έναρξης του Μουντιάλ, παρουσία περισσότερων από 78.000 θεατών στο «Λουζνίκι» της Μόσχας, προηγήθηκε της εναρκτήριας αναμέτρησης, με τον πασίγνωστο ποπ σταρ Ρόμπι Γουίλιαμς να ξεσηκώνει το κοινό με τις επιτυχίες του και την σοπράνο Aida Garifullina να προσθέτει την απαραίτητη… ποιότητα, ενώ ο αρχηγός της Εθνικής Ισπανίας που κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010, Ίκερ Κασίγιας, έφερε το τρόπαιο στον αγωνιστικό χώρο συνοδευόμενος από την εκθαμβωτική Ναταλία Βοντιάνοβα.

Image result for world cup casillas vodianova

Με την υποστήριξη των φιλάθλων της, η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ μπήκε δυνατά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο κεντρικός μέσος της Κρασνοντάρ, Γιούρι Γκαζίνσκι, με κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Αλεξάντρ Γκολόβιν σημείωσε το πρώτο τέρμα για το Μουντιάλ του 2018.

Στο 24ο λεπτό ήρθε ένα σοκ για την Ρωσία, καθώς ο πιθανότατα πιο ποιοτικός ποδοσφαιριστής της, ο Άλαν Τζαγκόεφ, τραυματίστηκε στον προσαγωγό και θα χάσει τουλάχιστον τη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τον Ντένις Τσερίσεφ της Βιγιαρεάλ να παίρνει τη θέση του και να διπλασιάζει τα τέρματα των διοργανωτών, πλασάροντας από κοντά και αφού πρώτα «άδειασε» με προσποίηση τους αμυντικούς της Σαουδικής Αραβίας στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οι Ρώσοι οργανώθηκαν αμυντικά, έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και ήταν επίσης τυχεροί, αφού μέσα σε ένα τρίλεπτο (55′ – 58′) οι Σαουδάραβες έφτασαν δύο φορές κοντά στο τέρμα που θα τους έβαζε ξανά στο «κόλπο», πριν καθαρίσουν οριστικά την… μπουγάδα με μια ακόμη αλλαγή του Τσερτσέσοφ, τον στράικερ Αρτέμ Τζιούμπα, ο οποίος διαμόρφωσε το 3-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του αναμφισβήτητου MVP του παιχνιδιού, του Αλεξάντρ Γκολόβιν, στο 71ο λεπτό.

Ρωσία - Σαουδική Αραβία 5-0

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα και απολύτως δίκαια βάσει της απόδοσής της, η Ρωσία (με τον Βλαντιμίρ Πούτιν να… απολογείται στον Πρίγκιπα της Σαουδικής Αραβίας σε κάθε τέρμα της ομάδας του) «καθάρισε» με 5-0, καθώς δύο υπέροχα τέρματα από τον Ντένις Τσερίσεφ και τον Αλεξάντρ Γκολόβιν στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, την φιλότιμη αλλά χωρίς ουσία αντίπαλό της, ξεκίνησε με το δεξί στο «δικό της» Μουντιάλ και περιμένει τώρα το παιχνίδι της Παρασκευής ανάμεσα σε Ουρουγουάη & Αίγυπτο (15.00) για να γνωρίζει πόσους βαθμούς ακόμα θα χρειαστεί ώστε να προκριθεί στη φάση των «16».

Ο Πούτιν μαθαίνει μπαλίτσα στον Αραβα (vid)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Ζομπνίν, Γκαζίνσκι, Γκολόβιν, Σαμέντοφ (64′ Κουζιάεφ), Τζαγκόεφ (24′ Τσερίσεφ), Σμολόφ (70′ Τζιούμπα)

Σαουδική Αραβία (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ-Μαγιούφ, Αλ-Μπρεΐκ, Οσ. Χαουσαουί, Ομ. Χαουσαουί, Αλ-Σαρανί, Οταΐφ (64′ Φαχάντ), Αλ-Νταουσαρί, Αλ-Φαράζ, Αλ-Τζασάμ, Αλ-Σερί (73′ Χατάν), Αλ-Σαλάουι (84′ Ασίρι)

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)