Μουντιάλ: Νικητές οι Ελβετοί στην ματσάρα με τους Σέρβους

Τι κι αν βρέθηκε για δεύτερη σερί φορά πίσω στο σκορ; Η Ελβετία έκανε την πρώτη ολική ανατροπή του Παγκοσμίου Κυπέλλου, κέρδισε την Σερβία με 1-2 και αγκάλιασε την πρόκριση!

Αν υπάρχει κάτι που χαρακτηρίζει αυτή την Ελβετία είναι το γεγονός ότι αποτελεί πολύ σκληρό καρύδι. Μετρά μόλις μία ήττα στα τελευταία 24 της παιχνίδια, κι αυτή από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η φιλοσοφία της δεν αλλάζει είτε προηγείται είτε βρίσκεται πίσω στο σκορ. Κυνηγάει λυσσαλέα κάθε φάση και δεν παρατάει κανένα παιχνίδι, ότι συνθήκες κι αν έχουν διαμορφωθεί στο ματς. Κοίταξε στα μάτια την Βραζιλία και γύρισε το ματς (1-1) με την κεφαλιά του Τσούμπερ. Αυτή τη φορά, η ολική ανατροπή είχε ως θύμα την Σερβία.

Ένα καταπληκτικό γκολ του Τζάκα (πάνω – κάτω στο ίδιο χρονικό σημείο) έσβησε το τέρμα του Μίτροβιτς, ο Σακίρι έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στις καθυστερήσεις (1-2) και πλέον οι Ελβετοί είναι αγκαλιά με την πρόκριση, αφού χρειάζονται μία ισοπαλία με την αδιάφορη Κόστα Ρίκα για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Όσο για τους Σέρβους; Τώρα πια, ψάχνουν υποχρεωτικά αποτέλεσμα απέναντι στην Βραζιλία για να περάσουν στα νοκ-άουτ. Ζόρικα κόλπα…

Αλλιώς φαινόταν στην αρχή…

Κι όμως τα πάντα στην αρχή φώναζαν Σερβία. Η σωματική τους υπεροχή τους οδήγησε σε αμέτρητες κερδισμένες μάχες στον αέρα, ενώ το γρήγορο γκολ τους έλυσε τα πόδια. Δεν το πέτυχε ο Μίτροβιτς στην πρώτη φάση του ματς στο τρίτο λεπτό (απέκρουσε ο Ζόμερ), αλλά το έκανε στην επόμενη κατεβασιά, όταν με υπέροχο άλμα και τέλεια ζυγισμένη κεφαλιά έκανε το 1-0 (5’)

Στο πρώτο 20λεπτο, οι Σέρβοι κυριαρχούσαν απόλυτα στο γήπεδο, με τον Μίτροβιτς να έχει τέσσερις τελικές και αμέτρητες κερδισμένες μάχες, όμως οι παίκτες του Κρστάιτς δεν μπόρεσαν να κλειδώσουν ποτέ το ματς.

Για να φτάσουν οι Ελβετοί με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία έπρεπε να περιμένουμε ως το ημίωρο, όμως ο Στόικοβιτς έδιωξε την προβολή του Τζεμαΐλι, με το παιχνίδι να γίνεται σκληρό και τους Σέρβους να φορτώνονται με τρεις κάρτες μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Ολική ανατροπή

Χωρίς να κάνει κανένα μαγικό από τον πάγκο ο Πέτροβιτς, το ματς γύρισε τούμπα στην επανάληψη. Οι Σέρβοι φαίνεται πως ξόδεψαν πολλή ενέργεια στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα το γήπεδο να γείρει, αλλά από την άλλη πλευρά.

Στην πρώτη τους απειλητική κατεβασιά, οι Ελβετοί βρήκαν το 1-1 με εκπληκτικό αριστερό βολέ του Τζάκα από τα 30 μέτρα (52’) και από εκεί και μετά πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν.

Ο εκπληκτικός στην επανάληψη Σακίρι με φανταστικό φαλτσαριστό αριστερό έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών (58’), με την αλλαγή του Εμπολό να φωνάζει πως πάει για ανατροπή.

Οι Σέρβοι άνοιξαν τις γραμμές τους, ανέβηκαν πιο ψηλά και άρχισαν να τρώνε τις φάσεις με το τσουβάλι. Ο Ιβάνοβιτς πήγε να το βάλει μόνος του (81’), ο Στόικοβιτς είπε όχι στις προσπάθειες από Εμπολό (81’) και Γκαβράνοβιτς (84’), όμως το τελειωτικό χτύπημα ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Σακίρι βγήκε στην κόντρα επίθεση, πέρασε στο σπριντ τον Τόσιτς και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2, υπογράφοντας με τον καλύτερο τρόπο την κατσπληκτική του εμφάνιση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΣΕΡΒΙΑ (Μλάντεν Κρστάιτς): Στόικοβιτς, Ιβάνοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Κολάροβ, Μάτιτς, Μιλιβόγεβιτς (81′ Ράντονιτς), Κόστιτς (64′ Λιάγιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μίτροβιτς, Τάντιτς.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σαρ, Ακάνζι, Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Τζάκα, Σακίρι, Τζεμαϊλί (73′ Εμπολό), Ζούμπερ (93′ Ντρμιτς), Σεφέροβιτς (46′ Γκαβράνοβιτς).

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)