Μουντιάλ: Με την φαουλ-άρα του Κολάροφ νίκησαν την Κόστα Ρίκα οι Σέρβοι

Με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του αρχηγού της, Αλεξάνταρ Κολάροφ, η Σερβία νίκησε με 1-0 την Κόστα Ρίκα και πήρε σημαντικό τρίποντο στη «μάχη» ενός πολύ αμφίρροπου ομίλου.

Με δεδομένο ότι στον πέμπτο όμιλο, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, η Βραζιλία έχει… καπαρωμένη την μία θέση που οδηγεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, η νίκη των Σέρβων τους δίνει σημαντικό προβάδισμα κόντρα τόσο στην Κόστα Ρίκα όσο και στην Ελβετία.

Ορεξάτες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες, το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, αλλά όχι τη μεγάλη φάση με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να έχουν μόλις από μια καλή ευκαιρία για να σκοράρουν.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Κόστα Ρίκα στο 3ο λεπτό, όταν σε σέντρα από τα αριστερά, ο Γκονζάλες έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Στοΐκοβιτς. Στο 7′ σε διαγώνια σέντρα – σουτ του Κολάροφ, η μπάλα πέρασε άουτ, καθώς ο Μίτροβιτς δεν πρόλαβε να μπει στη φάση.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία της αναμέτρησης ήταν για την Κόστα Ρίκα στο 12ο λεπτό, όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Γκονζάλες βρέθηκε ανενόχλητος απέναντι από την εστία, έπιασε την κεφαλιά, αλλά άτσαλα, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ.

Η Κόστα Ρίκα είχε ελαφριά υπεροχή στη δημιουργία του αγώνα και έβγαινε πιο επικίνδυνα στην επίθεση στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τους Σέρβους στη συνέχεια να κερδίζουν χώρους και να προσπαθούν να βάλουν το παιχνίδι στην περιοχή των αντιπάλων τους.

Στο 27′ οι Σέρβοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ όταν ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το κοντρόλ, βρέθηκε απέναντι στον Νάβας, δεν πλάσαρε σωστά όμως και ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας μπλόκαρε.

Στο 43′ ο Νάβας έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα σε φοβερό ψαλιδάκι από τον Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, σε μια φάση που σταμάτησε λανθασμένα για οφσάιντ.

Πρωτοβουλία για τους Κοσταρικανούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η Σερβία έχασε κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Μίτροβιτς, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα, βρέθηκε τετ α τετ με τον Νάβας, αλλά ο τερματοφύλακας της Ρεάλ Μαδρίτης να λέει «όχι» και να διώχνει σε κόρνερ.

Το 1-0 έγινε στο 58ο λεπτό με τον Κολάροφ να εκτελεί εξαιρετικά και απευθείας ένα φάουλ και τον Νάβας, ανήμπορο να αντιδρασει αυτή τη φορά και απλά να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Η αντίδραση του Όσκαρ Ραμίρες ήταν να… ρίξει στο παιχνίδι όλους τους επιθετικούς του σε μια προσπάθεια να κάνει την ανατροπή, αλλά οι παίκτες του δεν έβρισκαν τους χώρους για να βγουν μπροστά και να απειλήσουν.

Με δεδομένο τον ανορθόδοξο τρόπο με τον οποίο προσπάθησαν οι Κοσταρικανοί να ισοφαρίσουν, οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα μάλλον εύκολα και είχαν περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχουν αυτοί δεύτερο γκολ όπως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κόστιτς έκανε πολύ καλό σουτ με το αριστερό και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 93′ οι Σέρβοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, η μπάλα πέρασε στον Κόστιτς στα αριστερά, αυτός προτίμησε να… κρεμάσει τον Νάβας αντί να πασάρει στον Πρίγιοβιτς που έβγαινε μόνος του από την άλλη πλευρά και χάθηκε άλλη μια ευκαιρία για δεύτερο γκολ.

Έτσι το τελικό 1-0 τους δίνει προβάδισμα και τους τονώνει ψυχολογικά εν όψει συνέχειας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Όσκαρ Ραμίρες): Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Μπόρχες, Ντουάρτε, Βενέγκας (60’ Μπολάνιος), Κάλβο, Γκαμπόα, Mπράιαν Ρουίς, Γκουσμάν (73΄Κόλιντρες), Ουρένια (67’ Κάμπελ).

ΣΕΡΒΙΑ (Μλάντεν Κρστάιτς): Στοϊκοβιτς, Τόσιτς, Μιλιβόγιεβιτς, Ιβάνοβιτς, Μίτροβιτς (89′ Πρίγιοβιτς), Τάντιτς (82′ Ρουκάβινα), Κολάροφ, Μιλένκοβιτς, Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Μάτιτς, Λιάγιτς (70΄Κόστιτς).

Διαιτητής: Mαλάγκ Ντιεντιού (Σενεγάλη)