Μουντιάλ: Επαιξε και σκόραρε ο Σαλάχ για την Αίγυπτο, αλλά η Ρωσία ήταν καλύτερη

Με τρία τέρματα μέσα σε 15 λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ρωσία φόρτωσε με γκολ και την Αίγυπτο (3-1) και σκέφτεται από τώρα τον αντίπαλο της στην επόμενη φάση.

Το ότι η συγκεκριμένη Ρωσία, που σερνόταν στα φιλικά και η οποία δεν βγάζει δα και μάτια στο Μουντιάλ, έχει σκοράρει 8 φορές στα δύο πρώτα της παιχνίδια με Σαουδική Αραβία και Αίγυπτο ανήκει στα ανεξήγητα του ποδοσφαίρου. Έγινε όμως και δεν χρειάζεται να απολογηθεί η οικοδέσποινα για αυτό.

Μπορεί η Αίγυπτος να είχε για πρώτη φορά τον Μοχάμεντ Σαλάχ στην ενδεκάδα της, όμως οι φαραώ έβγαλαν μόνοι τα μάτια τους. Ένα αστείο αυτογκόλ του Φατί στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’) έγειρα την πλάστιγγα και από εκεί και μετά η ομάδα του Κούπερ κατέρρευσε σαν πύργος από τραπουλόχαρτα.

Οι Ρώσοι σημείωσαν τρία γκολ μέσα σε ένα τέταρτο, μετέτρεψαν το ματς με την Αίγυπτο σε υγιεινό περίπατο και με το 3-1, ετοιμάζουν ήδη κουστούμι για τα νοκ-άουτ παιχνίδια.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ρεσιτάλ εύκολων λαθών και σε πολλές σέντρες. Οι όποιες φάσεις δημιουργήθηκαν από πουλήματα μπάλας, όπως αυτό του 6ου λεπτού που έφερε το συρτό σουτ του Γκολόβιν, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δύο άστοχα μακρινά σουτ από Τρεζεγκέ (16’) και Τσέρισεφ (19’), ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι δύο ομάδες με τους Ρώσους να ψάχνουν το κεφάλι του Τζιούμπα και τους Αιγύπτιους εκτός κλίματος.

Κι εκεί που το πρώτο μέρος δεν είχε τίποτα να επιδείξει, στην επανάληψη «έβρεξε» γκολ. Μία στραβοκλωτσιά του Φατί (47’) σε ακίνδυνο σουτ του Ζόμπνιν έφερε ανέλπιστα το 1-0 και το ματς άλλαξε.

Ο Μάριο Φερνάντες πήρε την μπουκιά από το στόμα του Σαλάχ (55’) και δύο λεπτά αργότερα, με υπέροχη κούρσα και συστημένη σέντρα έδωσε το 2-0 στο πιάτο του Τσέρισεφ (57’), ο οποίος έφτασε στα τρία γκολ στην διοργάνωση.

Η εικόνα αποσύνθεσης των «φαραώ» έφερε και το 3-0, όταν το τανκ που λέγεται Τζιούμπα «χόρεψε» όλη την άμυνα και πλάσαρε εύστοχα (62’) με τους Ρώσους να χαλαρώνουν στο τέλος.

Η είσοδος του Ουάρντα έδωσε λίγο πνοή στους Αιγύπτιους που κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι του Σαλάχ (73’), αλλά ως εκεί. Το ποτάμι δεν γινόταν να γυρίσει πια πίσω…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Ζιρκόφ (86′ Κουντριάσοφ), Ιγκνάσιεβιτς, Κιουτέποφ, Μάριο Φερνάντες, Γκαζίνσκι, Ζομπνίν, Τσερίσεφ (59′ Κουζγιάγιεφ), Γκολόβιν, Σαμέντοφ, Ντζιούμπα (79′ Σμόλοφ)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Ελ Σενάουι, Φατί, Γκαμπρ, Χεγκαζί, Αμπντέλ-Σαφί, Χαμέντ, Ελνένι (64′ Ουάρντα), Σαλάχ, Σαίντ, Τρεζεγκέ (68΄ Ραμαντάν Σόμπι), Μόχσεν (82′ Καχράμπα)

Διαιτητής: Ενρίκε Κάσερες (Παραγουάη)