Μουντιάλ: «Εκτέλεσε» την διοργανώτρια Ρωσία και πήρε την 1η θέση η Ουρουγουάη

Παίζοντας για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 σαν μεγάλη ομάδα, η Ουρουγουάη «καθάρισε» άνετα από το πρώτο ημίχρονο (3-0) τη διοργανώτρια Ρωσία και τερμάτισε στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου.

Kουκιά… μετρημένα στην αναμέτρηση της Σαμάρα, με Ουρουγουάη και Ρωσία να έχουν ήδη προκριθεί στη φάση των «16», τους Λατινοαμερικανούς (στην 100η εμφάνιση του 32χρονου τερματοφύλακά τους, Φερνάντο Μουσλέρα, και παράλληλα 14η σε Μουντιάλ) να χρειάζονται μόνο νίκη για να εξασφαλίσουν την πρώτη θέση και τους διοργανωτές να «βολεύονται» με την ισοπαλία.

Δέκα λεπτά κράτησε ουσιαστικά η αγωνία, καθώς σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Λουίς Σουάρες εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ που κέρδισε ο Ροντρίγκο Μπεντανκούρ από τον Γιούρι Γκαζίνσκι και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Ίγκορ Ακινφέεφ, δείχνοντας ότι η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες δεν είχε διάθεση να επαναλάβει τις κακές εμφανίσεις της (παρά τις νίκες 1-0) στα δύο πρώτα ματς. Στο 17ο λεπτό πάντως οι Ευρωπαίοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, όταν η σκαστή κεφαλιά του Αρτέμ Τζιούμπα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντένις Τσερίσεφ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μουσλέρα.

Στο 23ο λεπτό η Celeste διπλασίασε τα τέρματά της με αρκετή δόση τύχης, όταν σε σουτ του Ντιέγκο Λασάλτ έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε στον Ντένις Τσερίσεφ και κατέληξε στα δίχτυα του Ακινφέεφ, με την… σεμνή τελετή να λαμβάνει ουσιαστικά τέλος στο 36′, όταν ο Ίγκορ Σμόλνικοφ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σενεγαλέζο διαιτητή Μαλάνγκ Ντιεντιού, για σκληρό φάουλ στον Λασάλτ, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Να σημειωθεί ότι στο 28′ ο πολύπειρος Ρώσος τερματοφύλακας είχε σταματήσει τον Μπεντανκούρ σε τετ-α-τετ, «γλιτώνοντας» το 3-0 από το ημίωρο.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα δεν είχε τις συγκινήσεις του πρώτου, με το σουτ του Αρτέμ Τζιούμπα με το αριστερό από καλή θέση στο 74′, το οποίο πέρασε άουτ, να είναι η σημαντικότερη ευκαιρία για γκολ που παρατηρήθηκε, ενώ στο 80ο λεπτό ο Σουάρες λειτούργησε με… αλτρουισμό και πάσαρε στον Έντινσον Καβάνι αντί να σουτάρει, αλλά ο 31χρονος διεθνής επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στο 87′ ο Xιορχιάν Ντε Αρασκαέτα εκτέλεσε… απευθείας ένα κόρνερ, με τον Ακινφέεφ πάντως να μην αιφνιδιάζεται και να καταφέρνει να διώξει σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Το τελικό 3-0 που «σφράγισε» το 3/3 της Ουρουγουάης, για πρώτη φορά στην Ιστορία της σε όμιλο Παγκοσμίου Κυπέλλου, «έγραψε» στο 90ο λεπτό ο Έντινσον Καβάνι, σκοράροντας με κοντινή προβολή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά – πάσα του Ντιέγο Γοδίν, με τις δύο ομάδες να περιμένουν πια το βράδυ της Δευτέρας, για να μάθουν τους αντιπάλους τους (Ισπανία, Πορτογαλία, Ιράν διεκδικούς τις δύο προνομιούχες θέσεις στον 2ο όμιλο) στη φάση των «16».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κοάτες, Γοδίν, Κάσερες, Νάντες (73′ Ροντρίγκες), Βεσίνο, Τορέιρα, Μπεντανκούρ (63′ Ντε Αρασκαέτα), Λασάλτ, Σουάρες, Καβάνι (90+3′ Μάξι Γκόμες)

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Σμόλνικοφ, Κουπέτοφ, Ιγκνασέβιτς, Κουντριασόφ, Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι (46′ Κουζιάεφ), Σαμέντοφ, Μιράντσουκ (60′ Σμόλοφ), Τσερίσεφ (38′ Μάριο Φερνάντες), Τζιούμπα

Διαιτητής: Μαλάνγκ Ντιεντιού (Σενεγάλη)