«Λύγισε» στο φινάλε ο Ολυμπιακός

«Λύγισε» στο Κάουνας ο Ολυμπιακός, όπου ηττήθηκε από την εξαιρετική, Ζαλγκίρις Κάουνας, με 74-68, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Euroleague.

Οι πολλές απουσίες (Πρίντεζης, Μάντζαρης, Μιλουτίνοβ, Αγραβάνης) και η κακή περιφερειακή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την ευστοχία των Λιθουανών έξω από τη γραμμή των 6.75μ, έφεραν την 4η ήττα για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο μισό της διοργάνωσης (15 αγώνες). Πλέον, ο Ολυμπιακός θα περιμένει να μάθει αύριο εάν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας φύγει νικήτρια από την έδρα της Μπασκόνια, οπότε σε τέτοια περίπτωση θα μείνει δεύτερος, ενώ με ήττα των Ρώσων θα παραμείνει μαζί τους στο… ρετιρέ.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Το σερί 8-0 των Λιθουανών μέσα σε 2 λεπτά (από το 35΄ έως το 37΄), με τρίποντα των Ουλανόβας και Πάνγκος, είχαν ως αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 7 η ελληνική ομάδα (65-58), που μέχρι τότε ήταν μπροστά με 58-57).

Το νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μίτσιτς (68-61) έδωσε ξανά… αέρα 7 πόντων στους γηπεδούχους κι ενώ ο Στρένλιεκς με τρίποντο είχε μειώσει σε 65-61).

Ο Τόμπσον μείωσε σε 68-64, όμως ο Ααρον Ουάιτ, πέτυχε κρίσιμους πόντους για τους γηπεδούχους, ο Στρέλνιεκς αστόχησε έξω από τα 6.75 στα 5”, έκανε και το φάουλ στον Πάνγκος, ο οποίος διαμόρφωσε με μία βολή το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετρά πλέον 10 νίκες, μία λιγότερη από τον Ολυμπιακό, που παρατάχθηκε και πάλι με πολλές και σημαντικές απουσίες.

Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Παπαπέτρου με 13 πόντους, 11 πρόσθεσε ο Παπανικολάου, ενώ από 10 είχαν οι Σπανούλης (7ασ. με 2/8 τρίποντα και 4 λάθη) και Τόμπσον (8ρ.). Ο ΜακΛιν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι είδαν τους Αρτούρας Μιλάκνις και Κέβιν Πάνγκος (και 7 ασίστ) να σημειώνουν από 14 πόντους.