Λίβερπουλ – Χάντερσφιλντ 5-0: Πεντάρα και ρεκόρ στο Άνφιλντ

Μπαλάρα και πεντάρα από τη Λίβερπουλ η οποία κέρδισε την Χάντερσφιλντ με 5-0, επέστρεψε στην κορυφή, και περιμένει πλέον μια απώλεια βαθμών από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ένα ματς στο οποίο οι “κόκκινοι” και ο Μο Σαλάχ έγραψαν ιστορία ενώ μεγάλη σημασία είχε και η επιστροφή του Τσάμπερλεϊν μετά από ένα χρόνο απουσίας από τους αγωνιστικούς χώρους.

Η Λίβερπουλ πέτυχε το πιο γρήγορο δικό της γκολ στην Premier League ενώ ο Σαλάχ έφτασε τα 69 γκολ σε 100 εμφανίσεις με τους “κόκκινους” και είναι μόνος πρώτος στη σχετική λίστα.

Το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους που με τη συμπλήρωση μόλις 15 δευτερολέπτων άνοιξαν το σκορ. Οι παίκτες της Λίβερπουλ πίεσαν με τη σέντρα, έκλεψαν τη μπάλα με τον Σαλάχ να δίνει στον Κεϊτά και αυτός έγραψε το 1-0. Η Λίβερπουλ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 23′ σε σέντρα από τα δεξιά και κεφαλιά του Μανέ με τον επιθετικό των γηπεδούχων να πετυχαίνει το 19ο φετινό του τέρμα και ουσιαστικά να “κλειδώνει” το τρίποντο για την ομάδα του Κλοπ.

Ο Σαλάχ με ένα υπέροχο τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων περνώντας τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο γκολκίπερ έγραψε το 3-0 με το 20ο φετινό του τέρμα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος να επιτίθενται και πέτυχαν ακόμα δυο γκολ με του Μανέ και Σαλάχ που δίνουν μια άτυπη μάχη για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ.

Στο 66′ ο Μανέ και πάλι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χέντερσον εκτός περιοχής νίκησε τον Λοσλ και έκανε το 4-0 για την ομάδα του. Στο 73′ του αη’ών ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Κεϊτά, Βαϊνάλντουμ (73′ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), Μανέ, Σαλάχ, Στάριτζ (73′ Σατσίρι).

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Λοσλ, Σμιθ, Σίντλερ, Κονγκολό, Ντουρμ, Γκραντ, Μπακούνα, Στάνκοβιτς, Χογκ, Μμπενζά, Μουνιέ (65′ Λεβ).