Κύπελλο Ισπανίας: Στον τελικό η Μπαρτσελόνα μετά το 1-1 με την Ατλέτικο Μαδρίτης

Στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ατλέτικο σε ένα ματς για γερά νεύρα στο «Καμπ Νου» και είχε για παρακαταθήκη το υπέρ της 2-1 από το πρώτο ματς.

Το γκολ για την Μπαρτσελόνα έβαλε ο Σουάρες στο 43’, ενώ οι δύο ομάδες είδαν τον διαιτητή να αποβάλει δύο παίκτες τους με κόκκινη κάρτα (57’ Σέρχι – 69’ Καράσκο). Πάντως, η Ατλέτικο του Σιμεόνε πάλεψε πολύ το ματς και είδε να ακυρώνεται λανθασμένα κανονικό γκολ του Γκριεζμάν στο β’ ημίχρονο (59’), ενώ στο 79’ ο Γκαμεϊρό αστόχησε σε πέναλτι (λανθασμένη απόφαση). Ομως, ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά μετά από ασίστ του Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Η «Μπάρτσα» έμεινε με εννιά παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Σουάρες, αλλά κράτησε με νύχια και με δόντια το «εισιτήριο» για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αλαβές-Θέλτα (0-0 το πρώτο ματς).