Ήττα για την ανανεωμένη Εθνική από την Ελβετία (0-1)

Η ανανεωμένη εθνική ομάδα ηττήθηκε από την Ελβετία με 1-0 στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο τεστ που έδωσε στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το νεοσύστατο UEFA Nations League.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε για τους Ελβετούς στο 59΄ από τον Μπλερίμ Τζεμάιλι, σε ένα χρονικό σημείο του αγώνα που η ελληνική ομάδα είχε την υπεροχή και πίεζε για να σκοράρει.

Την προσεχή Τρίτη (27/03) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει σε νέο φιλικό την Αίγυπτο, αυτή την φορά επί ελβετικού εδάφους (Ζυρίχη).

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό και δημιουργήθηκαν καλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Στο 12′ η Ελλάδα έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Φορτούνης δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών της Ελβετίας και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, αλλά η προσπάθεια του Εμπολό σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Ελβετία συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και μάλιστα κατάφερε η πίεση να αποδώσει καρπούς. Στο 59′ σε ωραία αντεπίθεση ο Σεφέροβιτς έβγαλε τη σέντρα και με υπέροχο τρόπο ο Τζεμάιλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η Ελλάδα ηττήθηκε στο πρώτο φιλικό της.